Aj keď dnes sa stretávame s deep fake videami, rôznymi manipulatívnymi zábermi či doslova s upravenými fotografiami v podstate neustále, nie je to výsadou iba dnešnej doby. Takéto niečo sa robilo už dávno. Dôkazom je aj fotografia muža, ktorý mal v roku 1937 uloviť obrovskú kobylku.
Čiernobiela fotografia, ako píše portál IFL Science, zobrazuje muža so svojím úlovkom – gigantickou kobylkou. Aj keď by niečo také bolo skutočne zaujímavé, ide o podvrh. Záber vznikol úpravou fotografií a stal sa predlohou na pohľadnice. A mal veľký úspech.
Viacero dôvodov vyvrátenia záberu
Dôkazom, že záber nie je pravdivý, je napríklad to, že nevidíme tieň kobylky. V skutočnosti podobných fotografií a následných pohľadníc vzniklo viacej a existovali také , kde boli kobylky veľké ako „kobyly“ a ťahali dokonca vozy.
ICYMI: The Summer 2022 issue includes some real whoppers…hopper whoppers that is! H. Jason Combs shares the story of Frank “Pop” Conard, a photographer from Garden City, who specialized in exaggerated postcards like these depicted below from the Finney County Historical Society. pic.twitter.com/4cA9JbAgaC
— Kansas History: A Journal of the Central Plains (@kshistoryjrnl) July 14, 2022
Ďalšie vysvetlenie, prečo takáto veľká kobylka nemôže existovať, poskytuje samotná príroda. Kobylky nemajú pľúca, ale dýchacie trubice — spirakuly, ktoré dodávajú kyslík do lokalizovaných tkanív, keďže tento životne dôležitý plyn nie je prenášaný krvou ako napríklad u cicavcov.
Problémom je, že čím väčší hmyz je, tým potrebuje mať väčšie dýchacie trubice po obvode tela. V určitom bode je to už fyziologicky nemožné. Iné to bolo v prehistorických dobách, keď sa vo vzduchu nachádzalo viac kyslíka, ako je tomu dnes. Vďaka tomu mohol byť hmyz väčší a stačili mu aj menšie spirakuly.
To sa ale zmenilo na konci obdobia perm a hladina kyslíka sa začala znižovať, čo spôsobilo aj veľké vymieranie. A tak, aj keď ide o nesmierne zaujímavý historický záber, ide o podvrh.
Článok bol pôvodne publikovaný v roku 2023.
Nahlásiť chybu v článku