Vedeli ste však, že človek nie je jediný tvor, ktorý si občas rád vedome zmení stav vedomia? Iste ste napríklad počuli o zvieratách, ktoré zámerne konzumujú kvasené ovocie a vyvolávajú si tak stav opitosti. Delfíny to posunuli ešte o level vyššie a v snahe zabaviť sa konzumujú toxín zo štvorzubca.
Zábavka adolescentných delfínov
Portál BBC uverejnil záznam, na ktorom je možné vidieť skupinku delfínov vo veku adolescencie. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby sa delfíny nehrali so štvorzubcom. Ich cieľom však nebolo rybu zjesť alebo utýrať, chceli si len navodiť stav zmeneného vedomia.
Možno ste už počuli o prírodopisnej sérii Planet Earth. V časti Spy in the Wild skupinka odborníkov sledovala samce delfínov a monitorovala ich správanie. Vzhľadom na to, že adolescentné delfíny sa správajú rovnako, ako akýkoľvek iný adolescent, nie je ničím nezvyčajným, ak ich samičky prinútia odísť od rodiny. Mladé samce sa tak musia naučiť postarať sa o seba. Nie je to však len o zodpovednosti, delfíny sa totiž veľmi rady zabávajú.
Dezorientovaný štvorzubec
Aby sa odborníci dostali k delfínom o niečo bližšie, pustili medzi nich tzv. špióna, malého robota pripomínajúceho zvieratko. Robot má vsadenú kameru a zvyčajne má tvar korytnačky alebo štvorzubca. V tomto prípade to bol štvorzubec a skupinka delfínov mu dala poriadne zabrať. Keď sa v zábere objavil živý štvorzubec, vedci odhalili príčinu takéhoto správania.
Štvorzubec je totiž toxická ryba a jeho koža obsahuje neurotoxín, tzv. tetrodotoxín. Pre človeka môže byť konzumácia tohto toxínu veľmi nebezpečná, ba dokonca smrteľná, zdá sa však, že u delfínov vyvoláva stav podobný, ako po konzumácii marihuany. Toxín však môže usmrtiť aj delfína, takéto správanie preto nie je celkom bežné. V tomto prípade sa však delfíny rozhodli, že sa trochu pobavia, štvorzubca vyhadzovali nad hladinu a snažili sa ho vziať do úst, aby sa tak dostali k spomínanému toxínu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Another adorable Rock Wallaby at Granite Gorge in Mareeba, Queensland💚
Nájazdy klokanov na makové polia
Keď ich zábavka omrzela, delfíny štvorzubca nechali ísť a aj keď mu nijak vážne neublížili, očividne bol dezorientovaný. Portál New Scientist uvádza, že aj keď takéto správanie nie je celkom bežnou záležitosťou, z času na čas si zvieratá predsa len krátia čas intoxikáciou, a to nielen delfíny. V Tasmánii napríklad žije klokan wallaby, o ktorom vedci zistili, že si občas z dlhej chvíle dopraje ópium. V Tasmánii sa totiž bežne pestuje mak, z ktorého farmaceutické spoločnosti vyrábajú napríklad lieky proti bolesti. Okrem liekov sa však vyrába aj nelegálny heroín.
Nanešťastie, pokiaľ ide o konzumáciu drog, ani na zvieratá nevplýva práve najlepšie a denník The Guardian uvádza, že klokany wallaby dokážu narobiť poriadnu neplechu. Vkrádajú sa do makových polí, ohrýzajú makovice a nadrogovaní následne poskakujú do kruhu.
ladbible
Nahlásiť chybu v článku