O ochorení COVID-19 toho dnes vieme podstatne viac ako na začiatku globálnej pandémie. Vieme, ako sa vírus šíri, aké sú najúčinnejšie zbrane na zabránenie prenosu ochorenia, ktoré lieky možno použiť v kritických prípadoch a v najbližších mesiacoch sa snáď dočkáme aj bezpečnej vakcíny. Vedcov ale naďalej zaujíma jedna dôležitá otázka. Prečo muži zomierajú na ochorenie spojené s novým koronavírusom častejšie ako ženy?
Od začiatku globálnej pandémie testy naprieč všetkými krajinami odhalili viac ako 24 miliónov prípadov ľudí s ochorením COVID-19. Drvivú väčšinu predstavujú asymptomatický pacienti či ľudia s miernym priebehom ochorenia. Svet ale registruje aj 826-tisíc úmrtí, celosvetovo z nich tvoria 60 % muži. Prečo to tak môže byť sa pokúšali v novej štúdii zistiť vedci z Yale, jednej z najrenomovanejších univerzít sveta.
Vyššie riziko u mužov
Odpoveďou na otázku, ktorá trápi vedcov a lekárov z celého sveta môže byť podľa tlačovej správy výskumníkov z Yale University odpoveď imunitného systému. Jednoducho povedané, ženy a muži reagujú na koronavírus SARS-COV-2 odlišne. „Teraz máme jasné údaje, ktoré naznačujú, že imunitná reakcia u pacientov s COVID-19 je medzi pohlaviami značne odlišná. Tieto rozdiely môžu byť základom zvýšenej náchylnosti k chorobám u mužov,“ hovorí v tlačovej správe hlavný autor štúdie Akiko Iwasaki.
Celosvetovo tvoria muži až 60 % všetkých obetí ochorenia COVID-19, číslo je výraznou odchýlkou od hodnoty, ktorú by sme mohli považovať za štatistickú chybu. Inak povedané, je zrejmé, že nový koronavírus je pre mužov nebezpečnejší ako pre ženy. Výskum v Spojenom kráľovstve, ktorý vykonali na 17 miliónoch dospelých ukázal, že muži čelia takmer dvojnásobne vyššiemu riziku úmrtia na COVID-19 ako ženy.
Cytokíny vs. T-leukocyty
Tím odborníkov v najnovšom výskume analyzoval imunitné reakcie pacientov a pacientiek s COVID-19, záznamy pritom porovnávali aj s kontrolnou neinfikovanou skupinou. Výskum ukázal vyššie hladiny protizápalových proteínov nazývaných cytokíny u mužov v počiatočných fázach ochorenia. Cytokíny sú súčasťou prvotnej imunitnej reakcie voči cudzím patogénom, v prípade ťažšieho priebehu ochorenia COVID-19 však paradoxne spôsobujú veľké ťažkosti.
V závažných prípadoch pacientov s COVID-19 dochádza k tzv. cytokínovej búrke, čo je v podstate nadmerná reakcia imunitného systému. Pacientovi sa začne v pľúcach hromadiť tekutina, dochádza k sťaženiu až zastaveniu dýchania a nutnosti ventilácie. Výsledky štúdie ukazujú, že práve vyššie koncentrácie cytokínov u mužov zvyšujú pravdepodobnosť ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.
Výskum navyše ukázal silnejšiu reakciu tzv. T-lymfocytov u žien. T-lymfocyty sú špecifické biele krvinky, ktoré vytvárajú akúsi špecializovanú imunitu. Dokážu presne identifikovať konkrétne bunky vírusu a účelne voči nim zasiahnuť. Analýza ukázala, že muži síce majú silnejšiu prvotnú ochranu cytokínmi, čo sa účinnejšej formy s využitím T-lymfocytov týka, za ženami viditeľne zaostávajú.
Vedecký tím prinášajúci novú štúdiu chce svojimi výsledkami upriamiť pozornosť na dokonalejší vývoj liečiv a vakcíny v boji proti pandémii koronavírusu SARS-COV-2. Navrhujú vakcínu položiť na základoch, ktoré by najmä u mužov zvýšili imunitnú reakciu T-leukocytov, ktoré sa v prirodzenom boji s COVID-19 ukazujú ako najúčinnejšie. Veria tiež, že nový výskum pomôže v pochopení rozdielností imunitných reakcií mužov a žien aj pri ďalších najrôznejších ochoreniach.
Nahlásiť chybu v článku