Foto: unsplash/noaa

Ako vplýva oxid uhličitý na klímu Zeme?

Vedci sa rozhodli, že odpovede na túto otázku získajú za pomoci milión rokov starého ľadu. Portál The Guardian informuje, že vedci sa do ľadu chystajú vŕtať v nádeji, že sa im podarí získať bubliny zachytené v ňom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Špeciálna vŕtačka z titánu

Súčasťou Antarktídy je ľadová pokrývka, ktorá je stará približne 1,5 milióna rokov. Vedci sa domnievajú, že práve tá by mohla ukrývať tajomstvo toho, ako Zem zvládala klimatické zmeny v minulosti a umožní lepšie predpovedať ako ich bude zvládať naďalej. Vedci z inštitútu Australian Antarctic Division (ADD) sú teraz o krok bližšie k realizácii tohto plánu, podarilo sa im totiž vytvoriť vŕtačku, ktorá by mala prienik do ľadovej pokrývky hravo zvládnuť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Grounded icebergs in Iceberg Alley. © Chris Wilson 2011 #antarctica #davisstation #iceberg #icebergs #ice #coloursofnature

Príspevok, ktorý zdieľa antarctica.gov.au (@ausantarctic),

Vŕtačka je navrhnutá tak, aby zvládla vrt až do hĺbky troch kilometrov. Vŕtačka je vyrobená z kombinácie nehrdzavejúcej ocele, hliníkového bronzu a titánu a technológia by mala zvládnuť teploty až do -55°C. Vŕtačka bude súčasťou výskumnej stanice, ktorá sa nachádza 1 200 kilometrov od antarktického pobrežia.

Vzduchové bubliny ako časové schránky

The Guardian píše, že odborník na ľadovce Tas van Ommen hovorí, že projekt, ktorý odštartuje už čoskoro, pomôže v najbližších rokoch vyriešiť problém, ktorý trápi klimatológov už dlho. ADD tím navyše nie je jediný, ktorý sa o tajomstvá Antarktídy zaujíma. V súčasnosti beží niekoľko medzinárodných projektov, ktoré sa venujú práve skúmaniu ľadovej pokrývky. V ľade sú totiž zachytené vzduchové bubliny, ktoré vedci prirovnávajú k časovým schránkam.

Ak sa vedcom podarí získať vzorky ľadu a spolu s nimi aj vzduchové bubliny, budú môcť bližšie preskúmať, ako vplýval oxid uhličitý na klímu Zeme pred miliónmi rokov a ako Zem tieto zmeny zvládala. Tas van Ommen totiž hovorí, že v tých časoch dochádzalo k mimoriadne prudkým zmenám. Zem prechádzala od 40 000 ročného cyklu doby ľadovej k cyklu, ktorý trval 100 000 rokov. So zmenami klímy sa musel následne meniť aj spôsob ukladania oxidu uhličitého, ktorý sa zachytil v ľade.

Projekt potrvá 4 roky

Cieľom však nie je pochopiť len spôsob, akým zmeny prebiehali v minulosti. Výskum je dôležitý aj pre budúce generácie, keďže umožňuje odhadnúť, ako ovplyvňuje klímu oxid uhličitý z dlhodobého hľadiska. Kým sa podarí získať prvé výsledky, potrvá to ešte nejaký čas. Odhaduje sa, že vŕtať do ľadu sa začne v roku 2021 a výskum bude trvať približne 4 roky a pre výskumníkov to bude poriadne náročná skúška.

The Guardian
Uložiť článok

Najnovšie články