Ako aj ľudia, tak aj choroby sa vyvíjajú. Dôkazom je aj nová pandémia koronavírusu, ktorý budí strach všade vo svete. No pandémie či epidémie nie sú ničím novým a ľudstvo kosili po miliónoch. Aj v súvislosti s novým vírusovým ochorením sme si pre vás pripravili tento kvíz. Podarí sa vám ho zvládnuť na plný počet bodov?
Ak vás tento kvíz zaujal, pozrite si aj ďalšie v našej sekcii kvízov.
Aký prívlastok mala chrípka vyčíňajúca medzi januárom 1918 až 1920?
Španielska chrípka (január 1918 – december 1920) bola nezvyčajne smrteľná pandémia chrípky, ktorú spôsobil chrípkový vírus H1N1.
Koľkých ľudí španielska chrípka infikovala a koľkí na ňu podľahli?
Španielska chrípka infikovala 500 miliónov ľudí na celom svete, vrátane ľudí na vzdialených pacifických ostrovoch a v Arktíde, čo viedlo k úmrtiu približne 50 miliónov ľudí (tri percentá svetovej populácie). To z nej robí jednu z najnebezpečnejších prírodných katastrof v ľudskej histórii.
V ktorom roku boli eradikované (zneškodnené) pravé kiahne?
Kiahne sú vysoko nákazlivá smrteľná choroba, ktorá je spôsobovaná vírusmi. Ochorenie bolo vďaka vakcinačnému programu WHO eradikované (zneškodnené) v roku 1979. Pri ťažkých klasických formách ochorenia bola úmrtnosť často až 25 %. Kiahne sú charakteristické typickým chorobným priebehom s typickými zmenami na koži.
Kto je prenášačom vírusu zika?
Vírus Zika patrí do čeľade Flaviviridae a je prenášaný komármi rodu Aedes. U 80 % nakazených osôb sa neprejavia žiadne symptómy. Zvyšných 20 % nakazených môže prekonať horúčku Zika, ktorá má podobný priebeh ako chrípka. Okrem vysokých teplôt sa prejavuje vyrážkami šíriacimi sa z tváre na ostatné časti tela, bolesťami hlavy a kĺbov. Riziko môže predstavovať najmä pre tehotné ženy, nakoľko bola zaznamenaná možná súvislosť so zvýšeným výskytom ťažkej vývojovej poruchy, mikrocefálie, u novorodencov.
Akú chorobu spôsobuje baktéria Yersinia Pestis?
Yersinia pestis (predtým Pasteurella pestis) je patogénna baktéria z čeľade Enterobacteriaceae, ktorá je pôvodcom moru. Je bezbičíkovitá, tyčinkovitá, gramnegatívna baktéria, čiže baktéria nesfarbiteľná pomocou farbenia podľa Grama. Bola objavená v roku 1894 A. E. Yersiom a S. Kitasatom a podľa prvého bola pomenovaná. Yersinia pestis je veľmi infekčná: Už 100 až 500 vdýchnutých baktérií stačí, aby spôsobilo pľúcny mor
Čo nosili lekári, ktorí liečili mor vo svojich "zobákoch"?
Moroví doktori nosili dlhý plášť, klobúk, topánky a rukavice z voskovanej kože a masku, ktorá mala predlžený „zobák”, do ktorého si nalievali vonné oleje a byliny, pretože rôzne druhy moru boli často spojené s nepríjemným zápachom. Predlžený zobák mal symbolizovať vtáčí zobák, keďže sa vtedy verilo, že práve vtáky prenášajú mor.
Aký prívlastok mala chrípka A(H1N1) rozšírená v rokoch 2009 a 2010, kedy v súvislosti s ňou WHO vyhlásila po prvý raz globálnu zdravotnú pohotovosť?
Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila po prvý raz globálnu zdravotnú pohotovosť v súvislosti s pandemickým vírusom A(H1N1), ktorý bol kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky. Táto celosvetová pandémia sa nazývala tiež prasacia chrípka a podľa údajov WHO počet potvrdených úmrtí od začiatku jej šírenia v apríli 2009 dosiahol najmenej 18 449, pričom zasiahol vyše 200 krajín a teritórií. V auguste 2010 oznámila WHO koniec tejto pandémie. (TASR)
Aký je symbol boja proti HIV/AIDS?
Vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti je obalený RNA retrovírus z čeľade Retroviridae, rod Lentivirus. Vírusy tejto skupiny majú schopnosť vytvoriť podľa svojej molekuly ribonukleovej kyseliny (RNA), obsahujúcej genetickú informáciu, molekulu deoxyribonukleovej kyseliny (DNA) a tú vložiť do genómu hostiteľskej bunky. Za symbol boja proti tejto pohlavnej chorobe bola zvolená červená stužka.
Podľa čoho získala choroba ebola názov?
Ebolavirus je rod vírusov (staršie sa zaraďoval nie ako rod, ale ako skupina druhov alebo druh z rodu Filovirus) z čeľade filovírusy (Filoviridae). Spôsobuje chorobu ebola. Názov je odvodený od rieky Ebola v Konžskej demokratickej republike (bývalom Zaire), kde bola choroba prvýkrát pozorovaná.
Aké označenie má nový koronavírus, ktorý momentálne desí celý svet?
Nový typ koronavírusu sa objavil po prvýkrát ešte koncom decembra 2019 v čínskom meste Wu-chan, pôvodne sa za epicentrum nákazy považoval trh s darmi mora, neskôr boli tieto závery spochybnené. Vírus sa v najväčšej miere šíril práve v tomto meste a v provincii Chu-pej, postupom času však pribúdali (a pribúdajú) prípady nákazy z ďalších krajín. V samotnej Číne už prípady hlásili všetky provincie. (TASR)
Nahlásiť chybu v článku