Foto: Pexels/flickr.com(Vic)

V hlave máme uložených množstvo "zaručene pravdivých faktov," ktoré sú v skutočnosti mýtus. Výber tých najčastejších mylných presvedčí o zdraví určite prekvapí aj vás.

Všetci, teda aspoň drvivá väčšina z nás, sa snaží žiť zdravo. Každého tento trend z času na čas pochytí, a to najmä v súvislosti s neustále sa zvyšujúcim číslom na váhe. Nesolíme, v regáloch siahame po predražených biopotravinách, a to všetko v nádeji, že robíme pre svoje telo len to najlepšie. Bio potraviny sú predsa pre nás najlepší variant. Alebo to bude všetko predsa len inak?

Článok pokračuje pod videom ↓

Vybrali sme pre vás 15+ najčastejších mýtov o zdraví, ktoré je načase vyvrátiť. Určite ste doposiaľ verili aspoň jednému z nich.

Tehotenstvo trvá 9 mesiacov

pixabay.com

Oficiálne by malo tehotenstvo trvať 9 kalendárnych mesiacov (10 lunárnych mesiacov), 40 týždňov či 280 dní. Pekne to znie, avšak v termíne sa narodí len 5 percent všetkých detí. Väčšina bábätiek sa narodí v časovom horizonte plus/mínus dva týždne od predpokladaného termínu pôrodu.

Nadváha = choroba

Ak máte pár kíl navyše, nemusíte byť automaticky na tom zle. I keď väčšinou sa nadváha spája so zvýšeným rizikom vzniku rôznych ochorení, najmä tých, ktoré zaťažujú srdce. Štúdia doktora Stevena N. Blaira však prišla k naozaj prekvapivým záverom. Ak máte nadváhu, no pravidelne cvičíte, máte v skutočnosti o 50 percent nižšiu úmrtnosť oproti osobám, ktoré majú normálnu váhu. Stačí len jedno. Nevyhýbať sa cvičeniu.

Soliť je nezdravé

pixabay.com

Veľa soli škodí. Táto pravdivá informácia sa vyskytuje v takmer všetkých ženských magazínoch. Ak sa ale vyhýbame soli na každom kroku, môžeme si privodiť poriadne problémy. Ak budete málo soliť, zvyšujete si riziko vzniku cukrovky, môže u vás klesnúť chuť na sex a zväčšia sa vám tukové vankúšiky. A to naozaj za to nestojí.

Biopotraviny majú väčšiu výživovú hodnotu

pixabay.com

Nie je to tak. Výživové hodnoty medzi „bio“ a „nebio“ potravinami sú úplne rovnaké Mýtom je i to, že sa pri ich pestovaní vôbec nepoužívajú pesticídy, aj keď je pravdou, že by sa nemali. Do obchodov s nálepkou bio“ sa ale môžu dostať i potraviny, pri ktorých sa použili chemické látky. Ak chcete mať skutočne bio potraviny, nekupujte ich v obchode, ale navštívte svoju babičku. Alebo si ich rovno vypestujte sami. Budete mať tak najväčšiu „bio“ istotu.

Med je prírodné sladidlo, ktoré je oveľa zdravšie než rafinovaný cukor

Med nie je liekom na všetko, a taktiež by sme to nemali preháňať s jeho konzumáciou. Med má v skutočnosti viac kalórií, ako toľko zatracovaný cukor. Ak to s ním preženiete, raz-dva sa to odzrkadlí na vašej hmotnosti.

Mrkva vám pomôže lepšie vidieť v noci

pixabay.com

V detstve sme sa dobrovoľne-nasilu pchali mrkvou v nádeji, že budeme mať lepší zrak. Mrkva to skutočne môže zaručiť, pretože obsahuje vitamín A, ktorý má vplyv na ostrosť zraku. Avšak nie je až taká zázračná, aby nám dovolila vidieť v noci. Na to by sme nemali zabúdať.

Využívame iba 10 percent mozgu

Toto je mýtus. Keby to skutočne bolo tak a používali by sme náš mozog iba na 10 percent, pravdepodobne by sme čoskoro zahynuli. Neboli by sme schopní ani si zabezpečiť základné biologické potreby. Našťastie náš mozog využívame naplno.

Používanie mikrovlnky je škodlivé

pixabay.com

Ak aj vy si myslíte, že používanie mikrovlnky vám privodí prinajmenšom rakovinu, sklameme vás. Doposiaľ žiaden výskum nedokázal, že by bolo používanie mikrovlnky škodlivé. Nemusíme sa teda báť ju používať.

Konzumácia jogurtu zlepší trávenie

Možno aj vy ste si spomenuli na reklamu, v ktorej malý téglik jogurtu vyrieši všetky zažívacie ťažkosti.  Nevyrieši. V skutočnosti je tam množstvo probiotických baktérií mizivé. V našich črevách ich máme oveľa viac a ťažko sa dajú odlíšiť od tých „zázračných,“ ktoré sa nachádzajú práve v inkriminovanom jogurte.

Ak budete jesť v noci, určite priberiete

pixabay.com

Tak toto (našťastie) vôbec neplatí. Nie je dôležité, kedy jete, ale koľko toho zjete. Ak príjem kalórií značne prevýši váš energetický výdaj, môžete začať priberať. To, že si o druhej v noci dáte čokoládovú tyčinku, na tom veľa nezmení.

Piť mlieko je pre nás zdravé

Tento názor tu panoval celé desaťročia. Verili sme, že pitím mlieka si zabezpečíme dostatok vápnika a vitamínu D a budeme mať pevné kosti. Vedci však dokázali, že pitie mlieka nemá na to žiaden vplyv. Práve naopak. Čoraz viac štúdií ukazuje na intoleranciu laktózy a na to, že mlieko nemusí byť ten najzdravší nápoj na svete. Na druhej strane ale platí, že ak nemáte intoleranciu na laktózu alebo vám mlieko nespôsobuje žiadne problémy, pokojne ho pite aj naďalej.

Máme päť zmyslov

pixabay.com

Nie. V skutočnosti ich máme okolo 20. Okrem „základnej výbavy“ máme aj termocepciu (vnímanie okolitej a vnútornej teploty), kinestéziu (vnímanie napätia v svaloch a šľachách) či mnohé ďalšie, ktoré sa možno raz dostanú aj do školských učebníc.

Slepí ľudia nevidia absolútne nič

To tiež nie je pravda. Väčšina slepých ľudí vníma svetlo a tmu či obrysy v priestore. Málokto má pred očami úplnú tmu.

Pred cvičením si musíte dať poriadny strečing

pixabay.com

Strečing na začiatku tréningu je síce fajn, ale aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Ak to s ním preženiete, znížite si výkonnosť o 5 percent. Takže ani so strečingom to netreba preháňať.

Iba priamy úder do hlavy môže spôsobiť otras mozgu

Aj malá rana do hlavy môže spôsobiť šarapatu. Preto ak sa vám po akomkoľvek úraze točí hlava, je vám zle a máte zhoršené videnie, čo najskôr vyhľadajte lekára.

Potrebujete spať minimálne 8 hodín denne

pixabay.com

Našťastie je to mýtus. V skutočnosti nám stačí 6-7 hodín spánku. To poteší mnohých, pre ktorých je 8 hodín spánku skutočný luxus, ktorý si nemôžu dovoliť. Samozrejme, každý sme iní a pre niekoho nemusí byť 6 hodín spánku dostatočných.

Ktorému z týchto mýtov ste doposiaľ verili?

Pozri aj: Cvičením schudnete, či brušáky vás vyformujú. 10+ mýtov o cvičení a fitness, ktorým celý život veríme, avšak nie sú vôbec pravdivé

brighside.me
Uložiť článok

Najnovšie články