AIDS je pohlavná choroba, ktorá straší svet už celé desaťročia. Čo to vlastne AIDS je, ako sa šíri a čo môže ľudstvo robiť aby porazilo túto chorobu?

Prvý decembrový deň je na celom svete venovaný boju proti zákernej pohlavnej chorobe AIDS. V súčasnosti sa na svete nachádza až 35 miliónov ľudí, ktorí sú HIV pozitívni. Všetci títo sú nositeľmi a šíriteľmi vírusu, ktorý oprávnene patrí k najväčším strašiakom medzi chorobami sužujúcimi svet. Ako vôbec táto choroba vznikla, ako sa šíri a aký je vlastne rozdiel medzi HIV a AIDS? Nájdite odpovede na všetky vaše otázky týkajúce sa tohto nebezpečného ochorenia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako sa choroba šíri?

Vírus HIV, ktorý spôsobuje chorobu AIDS sa šíri z jedného človeka na druhého a to výmenou niektorých telesných tekutín. Najčastejšie je to krv, ďalej sú to spermie, vaginálne a análne sekréty alebo aj materské mlieko. Keďže ako všetci viete, AIDS je uvádzaná ako pohlavná choroba, najväčšie riziko prenosu je tak pri nechránenom pohlavnom styku s nakazenou osobou. Vírus sa vie šíriť aj krvou a vo veľkom riziku sú aj drogovo závislé osoby, ktoré si navzájom vymieňajú ihly na aplikovanie drog. Riziko môže predstavovať aj transplantácia, či transfúzia krvi a vírus sa môže šíriť aj z matky na dieťa cez materské mlieko.

Môžem sa nakaziť pri bozkávaní?

HIV neprežije mimo ľudského tela, čo je dôvod, prečo sa nemôže šíriť dotykom, objímaním, ale ani zdieľaním príborov alebo dokonca výmenou kefky na zuby. Veľmi malá pravdepodobnosť prenosu je aj pri bozkávaní a nemožná pri kýchaní, či pri kašli. HIV vírus nie je prítomný ani v moči, či v stolici.

Pravdepodobnosť prenosu pri bozkávaní je nízka, avšak veľmi malé riziko tu predsa je. To by ale partneri museli mať v ústach veľké a otvorené rany, alebo by museli trpieť krvácaním ďasien. V takom prípade by prenos bol možný aj pri bozkávaní, a to nakazenou krvou. Prenos HIV vírusu iba cez sliny zatiaľ pozorovaný nebol.

ann131313 / Shutterstock
ann131313 / Shutterstock

AIDS nie je HIV a nie je to rozsudok smrti

HIV je skratka, ktorá označuje vírus Ľudskej imunitnej nedostatočnosti (Human Immunodeficiency Virus), ktorý infikuje a napáda imunitný systém. Ak sa nepristúpi k liečbe a počet bielych krviniek klesne pod 200 bielych krviniek na mikroliter krvi, potom je už ochorenie definované ako AIDS, teda Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (Acquired Immune Deficiency Syndrome).

Ak je osoba HIV pozitívna alebo má chorobu AIDS, mnohí ľudia to automaticky prirovnávajú k istej smrti. Súčasný rozvoj medicíny a farmakológie však zaznamenal viaceré úspechy v liečbe tohto ochorenia. Existuje až 30 rôznych druhov liekov, ktoré sa pri chorobe užívajú, a tiež existujú postupy a metódy, aby sa počet bielych krviniek u pacientov navýšil.

kinja-img.com
kinja-img.com

Ako vznikol vírus HIV a čo spôsobuje?

HIV je vírus veľmi podobný vírusu SIV, ktorý je rozšírený medzi opicami. Predpokladá sa, že práve vírus SIV na začiatku 20. storočia zmutoval na HIV. Uvažuje sa, že lovci či obchodníci s opicami zapríčinili šírenie vírusu po celej Afrike a tým podporili aj možnosť mutovania. Rozšírený mýtus hovorí o pohlavnom styku s nakazenou opicou, k čomu sa však odborníci veľmi neprikláňajú.

HIV a choroba AIDS spúšťa v tele procesy, pri ktorých nastáva postupné oslabovanie imunitného systému. To spôsobí, že pre organizmus sú potom nebezpečné aj bežné ochorenia, keďže s nimi nedokáže efektívne bojovať. Mnohí neliečení pacienti tak zomierajú na bežné ochorenia, s ktorými by sa ich organizmus bez prítomnosti HIV vysporiadal bez väčších problémov.

Zabíja neznalosť

V súčasnosti existuje mnoho spôsobov ako zastaviť šírenie HIV vírusu. Tehotné ženy dokážu efektívne zabrániť prenosu vírusu na svoje dieťa, ak podstúpia liečbu. Krv a orgány určené na transplantáciu sú už v súčasnosti testované aj na prítomnosť vírusu HIV. Keď príde na sex, tak starý dobrý prezervatív dokáže efektívne zabrániť prenosu vírusu. Predpokladá sa, že ak by všetci nakazení používali pri pohlavnom styku prezervatív, AIDS by bola len veľmi málo rozšírená choroba. Aj napriek tomu, že proti šíreniu sa dá pomerne efektívne bojovať, každý rok pribudne približne 50 tisíc nakazených ľudí. Hlavným dôvodom prečo je tomu tak je neznalosť a neuvedomenie si rizík.

HIV postihuje najmä okrajové skupiny spoločnosti a takmer 2/3 nakazených sú homosexuáli, avšak nakaziť sa môže prakticky každý neopatrný človek.

netdoctor.cdnds.net
netdoctor.cdnds.net

AIDS a Slovensko

AIDS sa na Slovensku vyskytuje našťastie len vo veľmi malej miere. Takmer všetci nakazení poznajú svoju diagnózu a podstupujú liečbu, aby zmiernili príznaky ochorenia. Najväčšie riziko tak predstavujú nediagnostikovaní pacienti, ktorí môžu šíriť vírus bez toho, aby o tom vedeli.

Ak máte z ochorenia obavy, najlepšie, čo môžete urobiť je vyhýbať sa nechránenému pohlavnému styku s ľuďmi, ktorých nepoznáte. Používanie prezervatívu dokáže znížiť riziko na minimum, a tak by malo byť pri styku s novým partnerom samozrejmosťou.

AIDS je ochorenie, s ktorým dokáže moderná medicína efektívne bojovať. Dôležitá je skorá diagnostika a následná liečba. Veľmi podstatná je aj osveta a poznanie faktov. Len tak je potom šanca, že ľudstvo dokáže poraziť túto nepríjemnú chorobu, ktorá si ročne vyžiada milióny obetí po celom svete.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články