foto: Canva

Ak pridáme do vody ..., voda je schopná viesť elektrický prúd.

Canva

Ide o pokus, ktorý mnohí z vás určite robili v škole. Zostaví sa elektrický obvod s vodičmi, plochou batériou a žiarovkou, pričom do pohára sa naleje voda a ponoria sa do nej vodiče. Ak sa do nej pridá dostatočné množstvo soli, zostavou začne prúdiť elektrická energia a žiarovka sa rozsvieti.

Keď hodíme Mentosku do sýteného nápoja, v ktorom prípade bude gejzír najvyšši?

Canva

Tak tento pokus poznáme hádam všetci. Vedci ho skúšali napodobniť s rôznymi druhmi mentolových cukríkov a sýtených nápojov, no najväčší gejzír (až 7 metrov) spôsobila klasická mentolová Mentoska vhodená do Coca-Coly light.

Z akého známeho miesta sa pokúšal Galileo Galilei dokázať, že telesá rôznej hmotnosti sú k zemi priťahované rovnakou gravitačnou silou?

Canva

Aj keď Galileo Galilei pre svoje pokusy musel stráviť dlhé roky v domácom väzení, vďačíme mu za mnohé objavy o tom, ako naozaj funguje svet. Veľmi oponoval tvrdeniu Aristotela, podľa ktorého telesá padajú k zemi tým rýchlejšie, čím sú ťažšie. Galileo tieto pokusy vykonával aj zo Šikmej veže v Pise, keďže v tomto meste žil.

Čo sa stane, ak balón pokvapkáte pomarančovou šťavou?

Canva

Ak príde balón do kontaktu s pomarančovou šťavou alebo s pomarančovou kôrou, okamžite praskne. Dôjde totiž ku chemickej reakcii, pri ktorej látky obsiahnuté v pomarančovej šťave veľmi rýchlo rozpustia latex, teda balón.

Keď do pohára nalejeme vodu, sirup a olej, ako sa tieto tri tekutiny usporiadajú odspodu po vrch?

Canva

Keďže z troch uvedených kvapalín má sirup najväčšiu hustotu, usadí sa na dne pohára. Nasledovať bude voda a na vrchu bude plávať olej, keďže je najľahší.

Čo použil Isaac Newton pri pokuse, v ktorom dokázal, že biele svetlo je zložené z viacerých farieb?

Canva

Isaac Newton pri svojom experimente použil optický hranol, ktorému sa hovorí tiež prizma. Dokázal tak, že biele svetlo neobsahuje bielu farbu, ale celé spektrum farieb. Stalo sa tak v roku 1666.

Keď z výšky zhodíme rotujúci predmet (napr. otáčajúcu sa loptu), tak...

Canva

Tento fyzikálny jav má aj svoje pomenovanie – Magnusov efekt. Je pomenovaný podľa fyzika Heinricha Gustava Magnusa, aj keď on nebol prvý, kto si tento efekt všimol. Spozoroval ho už Isaac Newton. Rôzne experimenty následne dokázali, že vzduch dokáže zmeniť smer letu.

Ak do plechovky dáme vodu, necháme ju zovrieť a následne ju prudko ochladíme, nastane...

Canva

Pri tomto pokuse nastane implózia, respektíve opak explózie. Okrem toho, že plechovka sa akoby „vcucne do seba“, budete počuť aj mierny hluk.

Pri akom jave môžeme pozorovať levitujúce kvapky?

Canva

Leidenfrostov efekt je vskutku zaujímavý a môžete sa o ňom presvedčiť na vlastné oči. Poriadne nahrejte hrniec a vlejte doň vodu. Uvidíte, že jednotlivé kvapky sa nespoja a budú akoby levitovať a behať po hrnci. Prečo? Teplota hrnca spôsobí, že kvapka vody sa pomaly začne vyparovať. No a táto para vytvorí akúsi obrannú vrstvu okolo samotnej kvapky.

Mohol mať film Titanic šťastný koniec, ak by sa po potopení na drevenú dosku dostal aj Jack (Leonardo di Caprio)?

Canva

Známa dvojica zo seriálu Ničitelia mýtov sa vrhla na experiment, pri ktorom chceli prísť na to, prečo Jack vo filme Titanic musel napokon zomrieť. Prišli na to, že ak by sa na dosku dostali obaja, bola by veľmi vysoká šanca, že sa prevrátia. Ak by sa neprevrátili, aj tak by sa doska o niekoľko cm potopila do vody, ktorá mala -2 °C. Po cca 50 minútach by im zlyhal kardiovaskulárny systém, pričom pomoc by dorazila až po 63 minútach.

Uložiť článok

Najnovšie články