foto: Twitter

6 z 19 súrodencov nezvyčajnej rodiny musí chodiť po štyroch. Vedci už konečne prišli na to, prečo je to tak.

Viete si predstaviť, že by ste chodili stále po štyroch? Väčšina z nás si to vysúšala v detstve, no toto štádium nás prešlo v priebehu pár mesiacov. Len čo sme sa naučili chodiť po dvoch, premiestňovanie po štyroch nám už nepripadalo až také zábavné. Príroda je však mocná čarodejka. Občas urobí veci, ktoré vedia prekvapiť aj samotných vedcov. Nezvyčajná mnohočlenná kurdská rodina je hotovým divom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rodina Ulasovcov je naozaj veľká. Rodičia priviedli na svet celkovo až 19 súrodencov. Zatiaľ čo väčšina z nich chodí normálne, siedmi súrodenci nemali až také šťastie. Chodia po štyroch. Vedci dlho nevedeli prísť na kĺb toho, čo postihlo túto rodinu. Najprv predpokladali, že u rodiny sa prejavila tzv. spätná evolúcia, ktorá vybraných súrodencov vrátila späť do éry hominidov, no to sa nakoniec nepotvrdilo.

Za ochorenie môže viacero faktorov

Rodičia Resit a Hatice sú rodičia devätnástich detí. Jedno z detí, ktoré sú postihnuté nezvyčajným symptómom zomrelo, a jeden z nich, Gülin, síce dokáže chodiť po dvoch, no podľa jeho slov vyzerá ako opitý. Piati ostatní súrodenci, Safiye, Hacer, Senem, Emine a Hüseyin, chodia zásadne po štyroch. Čo to však spôsobilo?

foto: YouTube

Vedci sa najprv prikladali k spätnej evolúcii či genetickej poruche, keďže týmto ochorením trpí viacero súrodencov. Nakoniec sa však ukázalo, že za to, že sa súrodenci premiestňujú štvornožky, môže viacero faktorov. S najväčšou pravdepodobnosťou to má na svedomí genetická mutácia, pričom súrodencom práve chýba ten gén, ktorý je zodpovedný za bipedizmus. Okrem toho veľkú úlohu zohráva aj poškodenie mozočka, ktorý je zodpovedným orgánom za udržanie rovnováhy organizmu. Súrodenci trpia cerebrálnou ataxiou, ktorá im znemožňuje vzpriamenú chôdzu.

Možno aj vás prekvapí posledný faktor, ktorý môže mať prsty v tejto anomálii. Je ňou samotná výchova. Mladší súrodenci mohli jednoducho začať kopírovať tých starších. Ak im rodičia nijako do toho nezasahovali, mohli to považovať za niečo absolútne normálne.

Choroba im nezabraňuje v tom, aby viedli plnohodnotný život

Sestry a jeden brat, ktorí trpia touto nezvyčajnou anomáliou, sa však snažia zapadnúť do spoločnosti. Tým, že sa premiestňujú na zápästiach, nemajú poškodené prsty. Dievčatá dokonca háčkujú a pomáhajú v domácnosti.

Netradičná rodina sa dostala do povedomia po odvysielaní dokumentu The Family That Walks on All Fours (Rodina, ktorá kráča po štyroch). Rodinu navštívilo viacero fyzioterapeutov, pričom sa založil aj fond Ulas, ktorý nesie meno rodiny. Ľuďom ich utrpenie rozhodne nie je ľahostajné. Miestni však rodine Ulasovcov priveľmi neprajú. Veria tomu, že sú prekliati, a preto musia tak trpieť.

Našťastie je na svete ešte dosť ľudí, ktorí sú presvedčení o tom, že pomáhať druhým je naozaj potrebné.

Pozri aj: Tento lekár má zvláštnu schopnosť. Dokáže citíť bolesť svojich pacientov a dokonca vie, kedy niekto zomiera

unbelievable-facts.com
Uložiť článok

Najnovšie články