Matthew Dodd

V Kanade boli objavené skameneliny, ktorých vek bol stanovený na takmer 4 miliardy rokov. Vedci po celom svete sú z objavu fascinovaní.

Ak sa povie fosília, zvyčajne si predstavíme skameneliny z čias dinosaurov, staré desiatky miliónov rokov. Každému je ale jasné, že tieto skameneliny rozhodne nepatria k počiatkom života na Zemi a že ten vznikol oveľa skôr. Teraz vedci z Kanady hlásia prevratný objav, ktorý môže prepisovať učebnice histórie. Objavili totiž skamenené mikroogranizmy, ktoré patria k tým najstarším, aké boli na Zemi nájdené. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Fosílie boli objavené vo vrstvách kremeňa v geologickom nálezisku Nuvvuagittuq, ktoré sa nachádza severovýchodne od mesta Quebec. Vek týchto fosílií odhadli vedci na ťažko uveriteľných 3,77 miliardy rokov. To znamená, že prvý život na Zemi začal vznikať len „krátko“ po tom, ako vznikla aj samotná Zem.

Skameneliny sú jednoduchých štruktúr, pozostávajú z vlákien a rúrok a majú hrúbku menšiu ako ľudský vlas. Podľa vedcov tieto fosílie vznikli rozpadom biologickej hmoty, čo naznačuje, že boli produktom iných živých organizmov.

Matthew Dodd

„Skutočnosť, že sme tieto mikroorganizmy našli v jednom z najstarších skalných útvarov naznačuje, že sme našli priamy dôkaz o jednej z najstarších foriem na Zemi“, povedal vedec Dominic Papineau, ktorý fosílie študoval.

Vedci sú z nálezu patrične nadšení, aj keď sa objavili aj skeptické názory a to najmä od austrálskych vedcov.

„Nepreukázalo sa, že tieto štruktúry sú skutočne biologického pôvodu“ uviedol Martin Van Kranendonk z univerzity v Novom Južnom Walese a ďalej dodáva: „Skaly v ktorých boli tieto mikroorganizmy nájdené silne rekryštalizujú“.  

Tento skeptický pohľad je ale pochopiteľný a to aj z toho dôvodu, že Austrálii boli objavené zatiaľ doteraz najstaršie fosílie živých organizmov. Ich vek je stanovený na 3,5 miliardy rokov.

Pozri aj: Skutočný jurský park. Vedci chcú do dvoch rokov oživiť mamuty

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články