Foto: Flickr.com (Bernard DUPONT)

Vedcom s podaril nečakaný objav, v hlbinách pralesu objavili živočíchy, ktoré mali byť už dávno vyhynuté.

Na zozname ohrozených alebo vyhynutých živočíšnych druhov sa ocitá čoraz viac zvierat. Tigre, levy, slony či žirafy, zoznam ohrozených a kriticky ohrozených druhov je poriadne dlhý. Odborníci robia všetko, čo je v ich silách, aby sa čo najviac druhov podarilo uchovať pre budúce generácie, tento objav je preto mimoriadne príjemným prekvapením. Denník Independent uvádza, že uprostred pralesu v Hondurase sa podarilo objaviť druhy, o ktorých sa predpokladalo, že už vyhynuli.

Článok pokračuje pod videom ↓

Stratené mesto opičieho boha

V hlbinách pralesu v Hondurase sa podaril neuveriteľný objav, vedci natrafili na ekosystém plný najrôznejších živočíchov, pričom o niektorých sa predpokladalo, že už vyhynuli. Ekosystém sa podarilo nájsť v antickej usadlosti, ktorej sa hovorí Biele mesto alebo Stratené mesto opičieho boha. Súčasťou ekosystému bolo veľké množstvo motýľov, netopierov ale aj plazov, medzi nimi netopier Phylloderma stenops, had Rhinobothryum bovallii a chrobák svižník z druhu Cicindelinae, o ktorých si vedci mysleli, že už sú súčasťou zoznamu vyhynutých druhov.

Devin Bergquist [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Desiatky nových druhov

Trond Larsen, ktorý stojí na čele programu RAP (Rapid Assessment Programme) sa pre Independent vyjadril, že objav je o to zaujímavejší, že Biele mesto je jedno z posledných miest v Strednej Amerike, ktoré sú po ekologickej a evolučnej stránke nedotknuté. Okrem toho, podarilo sa tu objaviť nielen druhy, ktoré boli považované za vyhynuté, ale aj také, ktoré sa v Hondurase predtým nikdy nevyskytovali. Vedci tu napríklad našli aru olivovú, niekoľko druhov rýb, ale aj 246 druhov motýľov a molí, 30 druhov netopierov a 57 druhov plazov. Taktiež tu pozorovali aj vzácneho Tapíra.

Biele mesto chcú ochrániť za každú cenu

Vzhľadom na to, aká je rôznorodosť novoobjavených druhov, Larsen sa nazdáva, že úrady majú nielen právo, ale aj povinnosť vyhlásiť oblasť za chránenú. Práve neprítomnosť človeka a ideálne podmienky antického miesta totiž poskytujú živočíchom priestor na rozmnožovanie a prosperovanie. Vedci strávili hľadaním Bieleho mesta desiatky rokov a teraz, keď vidia, aké je toto miesto jedinečné, je dôležité, aby sa ho podarilo ochrániť, a to najmä z dlhodobého hľadiska.

Muhammad Mahdi Karim [GFDL 1.2], via Wikimedia Commons

Je nutné zastaviť ilegálnu ťažbu dreva

Aby sa vedcom podarilo do Bieleho mesta dostať, museli ich sem prepraviť vrtuľníkom vojaci, infraštruktúra tu totiž takmer ani neexistuje a jediní ľudia, ktorí majú toto miesto prebádané, sú pašeráci drog. Prales sa v priebehu rokov zmenšuje čoraz viac a ilegálne odlesňovanie tu beží v plnom prúde ešte aj dnes, ľudia totiž chcú viac priestoru na chov dobytka. Našťastie, ešte v roku 2015 si prezident Hondurasu uvedomil, aké bohatstvo prales ukrýva a začalo sa pracovať na tom, aby sa ho podarilo uchovať v čo najlepšom stave.

independent
Uložiť článok

Najnovšie články