V Tasmánskom múzeu a umeleckej galérii (TMAG) po 85 rokoch objavili pozostatky posledného známeho vakovlka tasmánskeho. Vedci ich až doteraz považovali za stratené. TASR o tom informuje podľa správy BBC.
Pozostatky stratili
Posledný známy vakovlk tasmánsky, ktorému sa pre pruhovanú kožu hovorilo aj tasmánsky tiger, zomrel v zajatí v miestnej zoo v roku 1936. Bola to samica a jej telo odovzdali miestnemu múzeu. Kostra a koža sa však neskôr stratili.
Podľa kurátorky múzea Kathryn Medlockovej vtedy nikto netušil, že uhynutá samica bola posledným tigrom tasmánskym. „V tom čase sa predpokladalo, že v divočine v buši ešte tieto zvieratá žijú,“ uviedla.
For decades, nobody knew where the remains of the last thylacine, or Tasmanian tiger, were located. It turns out they were hiding in plain sight. https://t.co/27DoCIlHuu
— CNN (@CNN) December 5, 2022
„Mnoho kurátorov a výskumníkov roky bez úspechu pátralo po jeho pozostatkoch, pretože nebol zaznamenaný žiadny materiál vakovlka z roku 1936,“ vysvetlil Robert Paddle, autor knihy o vyhynutí tohto živočíšneho druhu. Predpokladalo sa, že ich omylom vyhodili.
Stačilo prehľadať sklad
Paddle spolu s Medlockovou počas výskumu našli doteraz nepublikovanú správu od preparátora z toho obdobia a znovu dôkladne prehľadali skladové priestory múzea. Nesprávne katalogizované a preto dlhodobo neznáme pozostatky našli vo veľmi dobrom stave v jednej zo skríň na osvetovom oddelení múzea.
Ďalšia „detektívna“ práca potom preukázala, že kostra a koža naozaj patrili poslednému známemu vakovlkovi. Boli súčasťou putovnej výstavy po Austrálii a po návrate neboli správne označené. „Túto kožu vybrali, pretože bola najlepšia v celej zbierke,“ povedala Medlocková.
Nahlásiť chybu v článku