Foto: Twitter.com/AlexJoestar622

Mnohí uživatelia na sociálnych sieťach tvora označili za vampíra. Svojím spôsobom mali pravdu.

Pred pár dňami internet obletela fotografia niečoho, čo vyzeralo ako obrovský netopier. Zviera viselo dolu hlavou a pri pohľade naň by sa istotne nejeden z nás zľakol. Keď sa fotografia objavila na sociálnych sieťach, mnohí jej pravosť spochybňovali a neveriacky krútili hlavami, pretože do takýchto veľkostí netopiere predsa nerastú. Aj v tomto prípade bol však opak pravdou

Článok pokračuje pod videom ↓

Fotografia zhotovená niekde na Filipínach sa opäť objavila na sociálnych sieťach potom, čo ju na Twitteri zazdieľal koncom júna užívateľ AlexJoestar622. „Pamätáte sa, keď som vám všetkým hovoril o tom, že na Filipínach žijú netopiere vo veľkosti človeka? Tak presne o tomto som hovoril,“ cituje znenie príspevku portál Science Alert, ktorý sa zároveň rozhodol uviesť oživený virál na pravú mieru.

Stará fotografia, ale pravá

Samozrejme, vec sa má tak, že fotografia je o niečo staršia, ako sa mnohí nazdávali. Prvýkrát sa internetom šírila niekoľko rokov dozadu na sociálnej sieti Reddit. A rovnako ako teraz, aj vtedy jej pravosť každý spochybňoval.

Neznámy Filipínec vtedy na Reddit zazdieľal fotografiu tvora visiaceho dolu hlavou na dvore svojho domu. Zviera vyzerá ako netopier vo veľkosti človeka, čo mnohých po zhliadnutí fotografie vydesí. Strach ale tiež umocní informácia, že fotografia, o ktorej si mnohí mysleli, že je podvrhom, v skutočnosti zachytáva realitu.

Foto: Twitter.com/AlexJoestar622

Takéto netopiere skutočne existujú, nenarastajú však do veľkosti dospelého človeka, vysvetľuje web Science Alert. Tvor na fotografii sa v takej veľkosti javí preto, že bol zachytený z uhla, pri ktorom vyzerá veľký ako človek. Čo to ale teda na fotografii je?

Lietajúca líška

Ide o druh netopiera, ktorého v anglicky hovoriacich krajinách nazývajú aj „lietajúcou líškou“ (flying fox), vedecká obec ho nazýva Pteropus vampyrus, u nás je známy ako kaloň malajský alebo kaloň jedlý.

Kalone tohto druhu žijú v juhovýchodnej Ázii od Thajska, cez ostrovy v Indonézii až po Filipíny, kde si ho všimol aj užívateľ sociálnej siete Reddit. Tento druh netopiera patrí medzi väčšie, nie však najväčšie – rozpätie jeho krídel je až do 1,7 metra, telo je ale pomerne malé a kalone vedia ledva prekročiť dĺžku 30 centimetrov. Samozrejme, aj zvieracia ríša môže oplývať určitými anomáliami a tento pteropus mohol byť pokojne aj väčší.

Foto: Wikimedia Commons (user:Raul654 / CC BY-SA)

Pri kaloňoch môže ísť strach bokom

Každopádne sa ale tohto tvora báť netreba, aj keď vyzerá akoby práve unikol z podsvetia plného príšer a baží po ľudskej krvi. Pteropus vampyrus je bylinožravec a chová sa aj v zajatí, kde ho kŕmia napríklad ovocím. Kalone však vedia napáchať aj značné škody – ak sa vyskytujú v početnejších kŕdľoch, často útočia na farmy, ktoré pestujú ovocie a zeleninu.

Ako na záver uviedol portál Science Alert, netopiere nie sú pre ľudí nebezpečné, samozrejme, pokiaľ neberieme ohľad na to, že môžu byť pôvodcami rôznych ochorení a vírusov.

Vedcom sa doposiaľ podarilo objaviť viac ako 1300 druhov netopierov a (zatiaľ) len tri z nich sa živia krvou. Pre svetový ekosystém sú však veľmi dôležité a predstavujú nenahraditeľnú funkciu akejsi rovnováhy medzi svetom ľudí a zvierat.

Uložiť článok

Najnovšie články