ženské pery

Foto: Pexels

Bez ohľadu na pohlavie hodnotili všetci účastníci štúdie tenšie pery ako atraktívnejšie na mužských tvárach. Poukazuje to na zaujímavý rozdiel vo vnímaní atraktivity, nielen medzi mužmi a ženami, ale aj medzi tým, ako sa vidíme sami a ako nás vnímajú ostatní. Kým prirodzenosť na mužskej tvári víťazí, u žien situáciu často ovplyvňujú trendy, ktoré udáva online svet.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elisangela Mamede (@elisangela_mamede)

Výplne pier, najmä s použitím kyseliny hyalurónovej, zažívajú obrovský boom, nie však vždy preto, že by sa páčili opačnému pohlaviu. Skôr ide o tlak spoločnosti, porovnávanie sa s inými a snahu zapadnúť do súčasného „ideálu krásy“, ktorý dominuje na sociálnych sieťach.

Podľa odhadu GlobeNewswire má globálny trh s výplňami pier medzi rokmi 2024 až 2034 rásť o 3,6 % ročne. Tento rast však môže ísť ruka v ruke aj s narastajúcimi rizikami – psychickými aj fyzickými.

Keď krása bolí, psychicky aj fyzicky

Austrálski výskumníci upozorňujú, že snaha o dokonalosť môže ľahko prerásť do takzvanej dysmorfie krásy, čo je stav, keď človek skreslene vníma svoj výzor a sústreďuje sa na „nedostatky“, ktoré v skutočnosti neexistujú. Tento psychologický tlak môže viesť k neustálemu kolobehu estetických zásahov, ktoré sa stávajú skôr posadnutosťou než cestou k sebavedomiu. Navyše, kozmetické úpravy nie sú bez rizika ani po fyzickej stránke.

Prípad Brazílčanky, ktorá po výplni pier takmer zomrela na silnú alergickú reakciu, je varovaním, že aj bežný zákrok môže mať vážne následky. Výplň absolvovala v zubnej ambulancii a po incidente zvažovala právne kroky pre ohrozenie života.

Záver je teda jasný. Aj keď sociálne siete diktujú svoj estetický štandard, v reálnom svete prirodzenosť hrá stále prím. A nielen podľa vedy, ale aj podľa srdca.

Uložiť článok

Najnovšie články