Foto: Instagram (@theskiphouse)

Muž sa na svoje životné náklady v anglickej metropole naozaj nemôže sťažovať.

28-ročný Harrison Marshall ešte donedávna cestoval naprieč svetom. Vyrazil na dobrodružnú pracovnú cestu, pri ktorej prešiel cez oblasť Strednej Ameriky či juhovýchodnej Ázie. Svoju cestu ukončil návratom do Londýna. V metropolitnom meste si však uvedomil, že jeho rozpočet nie je v súlade s extrémne vysokým nájmom. O správe napísal portál CNBC.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dokonca aj ako vyučený odborník a architektonický dizajnér zistil, že nájom v Londýne nedokáže platiť tak, aby si pritom udržal životný štandard.

Za byt v Londýne by platil viac ako 75 percent svojho platu

Pri prieskume ponúk si totiž Marshall uvedomil, že za priemerný londýnsky byt by platil nájom vo výške približne 1 700 eur mesačne. To predstavovalo viac ako 75 percent jeho mesačnej výplaty.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SKIP House (@theskiphouse)

Architekt sa tiež nechcel uchýliť ku každodennému cestovaniu z vonkajšieho okruhu mesta, kde boli nájmy zvládnuteľnejšie. Zvolil preto možnosť, nad ktorou by možno mnohí z nás ani neuvažovali.

„Vediem malú architektonickú spoločnosť s názvom CAUKIN Studio. Spolupracovali sme s galériou SKIP, ktorá poveruje začínajúcich umelcov tým, aby tvorili umelecké diela z kontajnerov,“ vysvetlil Marshall pre CNBC. „O mojom projekte sa dozvedela umelecká charitatívna organizácia Antepavilion. Poskytla mi prázdny, trávnatý pozemok.“ 

Krátko potom muž začal prenajímať kontajnery, za ktoré mal platiť len 62 dolárov (57 eur) mesačne. A bolo rozhodnuté.

Žije v kontajneri za minimálne náklady

Namiesto krkolomného boja s peniazmi tak v roku 2022 začal muž so stavebným procesom. Celá rekonštrukcia, ktorú zaplatil z našetrených peňazí, trvala približne tri týždne.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SKIP House (@theskiphouse)

Za rekonštrukciu muž zaplatil 5-tisíc dolárov (4 612 eur). Najväčšiu časť peňazí dal pritom za stavebný materiál. Do minimálneho priestoru sa mu podarilo vmestiť posteľ, malý úložný priestor, a dokonca aj malú kuchyňu s umývadlom a platničkou. Namiesto záchoda má vedľa kontajnera mobilnú toaletu. Sprchuje sa vo fitnescentrách a vo svojej práci.

Po dokončení zaplatil ďalších 635 dolárov sťahovacej službe za prepravu kontajnera.

Svoje životné náklady tak spokojný Marshall zminimalizoval na symbolickú sumu. Elektrinu má napríklad zarátanú do nájomnej zmluvy. Za wifi platí približne 18 eur mesačne. Vodu, ktorú nakoniec čerpá z obyčajného hadicového vedenia, muž dostáva zo susedného pozemku.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SKIP House (@theskiphouse)

Ako dodáva, na klaustrofobický priestor si veľmi rýchlo zvykol. Ťažšie sa mu vyrovnáva s neustálou mediálnou pozornosťou, vďaka ktorej ho dokonca spoznávajú ľudia na ulici.

„S mojimi vzostupmi a pádmi som zmenil svoju životnú situáciu na umelecké dielo. Osvetľuje absurditu londýnskej bytovej krízy spôsobom, ktorý núti ľudí usmievať sa a premýšľať,“ hovorí nakoniec Marshall.

Uložiť článok

Najnovšie články