reprofoto: Youtube

Aj jeden človek zmôže veľa. Douglas je toho dôkazom.

Neustále odlesňovanie plôch, na ktorých celé veky rástli stromy, je problém, ktorý sa týka celej planéty. Nielen u nás, ale aj vo svete, táto smutná skutočnosť trápi mnohých milovníkov prírody, ktorí si uvedomujú, aký nevratný vplyv to môže mať pre budúcnosť ďalších generácií. Avšak Douglas Thisera, (ne)obyčajný muž zo Srí Lanky, ukazuje, že aj jeden človek môže byť v poli vojakom. Svojím nezvyčajným prístupom k životu a najmä aktivitou, už roky inšpiruje ostatných.

Článok pokračuje pod videom ↓

Douglas Thisera ukazuje, že kde je vôľa, tam je cesta. A keď človek naozaj chce, môže po sebe zanechať niečo skutočne významné.

Majster mangrovníkov

Douglas viac než 16 rokov svojho života zasvätil pestovaniu a ochrane mangrovníkov, stromov, ktoré majú významnú úlohu v ekosystéme Srí Lanky. Tieto stromy sú hotovým unikátom, pretože dokážu prežiť v extrémne náročných podmienkach. Dokážu existovať aj v sladkej či v slanej vode a pre túto svoju jedinečnú schopnosť predstavujú obrovský poklad, ktorý sa oplatí chrániť.

Sú to obojživelné rastliny, schopné prežiť aj na suchu aj vo vode, pričom zároveň vytvárajú podmienky pre život rôznych druhov rastlín a živočíchov. V posledných desaťročiach ich však vyrubujú vo veľkom.


Dôležitosť pestovania mangrovníkov, ktoré vytvárajú ekosystém mangrovov, si uvedomoval aj Douglas Thisera. „Mangrovníky pre mňa znamenajú veľa. Mám k nim podobnú väzbu, ako má strom so svojou kôrou. Prakticky sme nerozlučiteľní,“ tvrdí muž, ktorý si zaslúži rešpekt a úctu. Význam mangrovníkov pre život krabov si uvedomil už ako 11-ročný a zaumienil si, že urobí všetko preto, aby ich zachránil.

Od roku 1992 je riaditeľom nadácie, ktorá sa snaží ochrániť mangrovníky pred ich najväčším nepriateľom – človekom. Sám Douglas tvrdí, že niekedy jeho snaha pripomína boj s Goliášom, avšak napriek nepríjemnostiam, pozitívny výsledok nenechal na seba dlho čakať. Od roku 1992 sa mu v danej oblasti neďaleko zátoky Chillaw podarilo zasadiť viac ako 2 milióny stromov.

Ukázal, že o zmenu sa musíme postarať my sami

Počas života pomohol vysadiť na Srí Lanke viac než 2-milióny stromov, čím pomohol nielen prírode, ale aj ľuďom. Srí Lanka má vážne ekonomické problémy, približne 53-percent obyvateľov tu žije pod hranicou chudoby. Priemerný mesačný plat rybára je len 16 dolárov (14 eur), a preto tu ľudia majú čo robiť, aby prežili.

Vďaka Douglasovej iniciatíve mnoho miestnych získalo prácu a to nielen pri sadení mangrovnííkov, ale aj pri lovení krabov, ktorí sa vrátili do svojho prirodzeného ekosystému. Douglasova aktivita je znakom, že aj jeden človek zmôže veľa. Stačí, keď nebude sedieť a čakať na zázrak.

ipsnews.netgoodnewsnetwork.org
Uložiť článok

Najnovšie články