V roku 1980 zasiahlo oblasť Sahelu v Afrike veľké obdobie sucha. Množstvo zrážok sa znížilo až o 80%, čo spôsobilo, že takmer všetka zeleň vyschla a zmizla. Pôda sa zmenila na nepriaznivú púšť. Prečítajte si príbeh muža, ktorý sa odhodlal túto zničenú prírodu zachrániť.
Ak chceli miestni obyvatelia počas obdobia sucha prežiť, museli toto miesto opustiť. Našiel sa však jeden človek s odhodlaním, že neopustí svoj domov a prírodu sa pokúsi zachrániť aj napriek nevhodným klimatickým podmienkam. Volal sa Yacouba Sawadogo a dnes je tomu už tridsať rokov, čo dennodenne cestuje naprieč púšťou a vysádza rastliny i stromy.
Nemá základné vzdelanie, nevie čítať ani písať, nepozná moderné technológie a praktiky, no riadi sa podľa prastarej africkej poľnohospodárskej techniky s názvom „Zai“. Jeho jediným nástrojom je lopata, pomocou ktorej vykope malé jamky, naplní ich kompostom a počas obdobia dažďov doleje otvory vodou. Tie sú schopné udržať vlhkosť a živiny aj počas obdobia sucha. Po rokoch sa ukázalo, že Sawadogova snaha sa vyplatila a jeho techniky boli úspešné. Kvalita pôdy sa viditeľne zvýšila a spolu s vypestovaním prosa a rôznych iných rastlín sa mu zadarilo aj s výsadbou nových stromov.
Na fotografii môžete vidieť, že jeho prácu je vidieť dokonca aj z vesmíru. Tento príbeh sa stal v roku 2010 známy po celom svete a je o ňom natočený aj dokument s názvom „Muž, ktorý zastavil púšť“. Finančný zisk z tohto dokumentu bol určený na obnovu miestnych lesov a do vzdelávacieho programu o poľnohospodárskej technike Zai.
Nahlásiť chybu v článku