Keď ženy povedia, že majú niečo ťažšie ako muži, často sa stretnú s odmietavými, výsmešnými či sarkastickými komentármi – a hoci sa to zdá neuveriteľné, tieto poznámky neprichádzajú len z opačného pohlavia. I napriek tomu, že žijeme v 21. storočí a hnutia sufražetiek už, našťastie, nie sú vo väčšine sveta potrebné, ženy sa neustále stretávajú s odlišným prístupom ako muži.
Martin R. Shneider, momentálne pracujúci ako autor a editor pre Front Row Central, zverejnil na Twitteri zážitok, ktorý sa mu prihodil, keď pracoval pre jednu malú firmu. Omylom vtedy poslal klientovi e-mail pod menom svojej kolegyne, Nicole Pieri. Zaobchádzanie, ktorého sa mu vďaka tomu dostalo, ho presvedčilo vyskúšať jeden malý experiment. Zverejnením tohto príbehu na Twitteri oslovil tisíce ľudí a rozpútal diskusiu na tému sexizmu v práci.
Martin, ako jej nadriadený si myslel, že je to len preto, že má menej skúseností ako on a považoval to len za drobnú nepríjemnosť. Potom sa ale stalo niečo, čo nečakal a určite ho to nepríjemne prekvapilo.
Až neskôr si Martin všimol niečo veľmi podstatné – vďaka tomu, že mali s Nicole spoločnú inbox boli všetky správy podpísané jej menom. Hneď ako sa začal podpisovať svojím menom, prístup klienta sa zmenil – Martinove návrhy prijímal s pozitívnym ohlasom, odpovedal okamžite, skrátka a dobre, stal sa z neho ukážkový klient.
Človek by mohol namietať: „Možno sa jednalo len o toho jedného klienta, nemôžeme robiť závery na základe jednej zlej skúsenosti.“ Ale Martin a Nicole urobili malý experiment a ukázalo sa, že sa nešlo o ojedinelý prípad.
Na druhej strane, Nicole zažila ten najproduktívnejší týždeň svojej kariéry. Martin prišiel na to, prečo jeho kamarátke väčšinou trvá komunikácia s klientmi tak dlho – musí ich najprv nejakým spôsobom prinútiť, aby ju začali rešpektovať.
Martin ukázal výsledky tohto experimentu ich šéfovi, ale ten ich očividne nepovažoval sa relevantné. Martin mu povedal, že je to v poriadku ale on sám už Nicole nikdy nekritizoval sa jej rýchlosť práce s klientmi. A ďalší šok pre Martina prišiel potom, keď sa dozvedel, že Nicole bola na podobný prístup zvyknutá.
Neskôr niekto poznamenal, že ženy, ktoré majú navyše mená, ktoré nie sú typické pre vašu priemernú bielu ženu, to majú ešte ťažšie.
Podľa môjho názoru je zážitok Nicole a Martina jasným dôkazom toho, že sexizmus existuje, a že ženy to majú v mnohých oblastiach ťažšie ako muži. A nejde mi o rovnosť platu, ide mi o prístup – ženy sa musia snažiť dvakrát toľko ako muži, aby si získali rešpekt. Spoločnosť má pre mužov a ženy stále dvojité merítko a udalosti, ako je tá opísaná v článku sú dôvodom, prečo potrebujeme feminizmus. Ak vás príbeh týchto dvoch ľudí zaujal, môžete si prečítať aj článok samotnej Nicole – o tom, aké je to pracovať ako žena.
Pozri aj: 10+ trefných ilustrácií o tom, ako sa snažíme byť dospelými, no vôbec sa nám to nedarí
interez.sk (Simona Gray) attn.com boredpanda.com
Nahlásiť chybu v článku