Muž z Missouri si bol zaplávať v jazere Tri ohne v okrese Taylor (štát Iowa), pričom sa nakazil parazitickým jednobunkovcom Neagleria fowleri. V tomto prípade išlo o extrémne ojedinelý prípad – parazit totiž potrebuje prejsť cez nosnú dutinu až do mozgu. Ten potom požiera.
Ako informuje portál Unilad, ministerstvo zdravia po tomto prípade uzatvorilo 8. júla celú pláž. Muž sa v tom čase liečil v nemocnici na tzv. primárnu amébovú meningoencefalitídu – jednobunkovec Naegleria fowleri mu už v tej dobe požieral mozgovú hmotu.
O prípade sme vás informovali skôr v tomto mesiaci, nájdete ho na tomto odkaze.
Takmer stopercentná úmrtnosť, nakaziť sa môžete v teplých vodách
Úmrtnosť infikovaných ľudí je podľa Centra pre kontrolu chorôb (CDC) viac ako 97 percent. Zo 154 známych infekcií od roku 1962 v Spojených štátoch prežili iba štyria ľudia. Infekciu nie je možné preniesť z jednej osoby na druhú, nakaziť sa ňou môžete len v teplej vode.
„Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb Iowy úzko spolupracuje s ministerstvom prírodných zdrojov na zdieľaní informácií o tejto zriedkavej infekcii a poskytne ďalšie aktualizácie, keď budú k dispozícii výsledky testov,“ vysvetľuje tlačová správa.
Naegleria fowleri
- je prvok z kmeňa Heterolobosea
- obýva sladké a teplé vody do 45 stupňov, dá sa nájsť v termálnych prameňoch či pri výpustiach z elektrární
- do tela preniká zvyčajne nosom a dostáva sa do mozgu, tam spôsobuje jeho rozklad a zápal
- najväčšia epidémia sa odohrala v Ústí nad Labem, kde zomrelo 16 ľudí po nakazení v plaveckom bazéne
- na infekciu existuje liek, dôležitá je ale včasná diagnóza
V jazere, kde sa muž nakazil, bude teraz prebiehať dôsledné testovanie vôd, aby sa ministerstvo ubezpečilo, že pláž môže byť znovu otvorená.
Na margo nešťastného prípadu vydalo ministerstvo viacero odporúčaní. „Vyhýbajte sa činnostiam v teplej sladkej vode počas období vysokej teploty vody,“ pokračuje a dodáva: „Vyhnite sa kopaniu alebo rozvíreniu sedimentu, keď sa zúčastňujete činností súvisiacich s vodou v plytkých, teplých sladkovodných oblastiach.“
Hoci prípady tejto nákazy sú extrémne ojedinelé, zdravotnú pomoc by ste mali vyhľadať, pokiaľ po kúpaní v teplých vodách cítite nevoľnosť, bolesti hlavy, horúčku, nauzeu či stuhnutie šije.
Nahlásiť chybu v článku