Občas sa však hospitalizácii jednoducho nevyhneme, ako to bolo v prípade muža, ktorý sa nakazil koronavírusom. Akoby nestačilo, že takmer prišiel o život, nemocnica mu po prepustení naúčtovala sumu, z ktorej vám padne sánka.
V nemocnici strávil pacient 62 dní
Michael Flor zo Seattlu sa nakazil koronavírusom, ani vo sne však nerátal s tým, čo všetko ho čaká a aké následky bude musieť znášať. Ako informuje portál Seattle Times, 70-ročný muž bol jedným z prvých nakazených v krajine a v nemocnici Swedish Medical Center bojoval o svoj život dlhých 62 dní. Z toho 42 dní strávil v úplnej izolácii na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa o neho starali lekári oblečení v špeciálnych ochranných oblekoch, píše portál LAD Bible. Za toto mužovi naúčtovala nemocnica celkovo 408 912 dolárov.
Seattle’s Michael Flor, one of the earliest coronavirus patients, was considered so far gone his family said final goodbyes. Yet he was discharged from Swedish Hospital on Tuesday after fighting off COVID-19 for two months, writes Danny Westneat. https://t.co/pqNzb6pKVI
— The Seattle Times (@seattletimes) May 6, 2020
Na umelú pľúcnu ventiláciu musel byť Michael pripojený až 29 dní, čo ho stálo ďalších 82 215 dolárov. Väčšinu času, ktorý Michael strávil v nemocnici, bol v bezvedomí a schudol viac ako 18 kilogramov. Lekári si v istom momente dokonca mysleli, že to pacient nezvládne a povedali jeho rodine, aby sa pripravili na najhoršie.
Našťastie, Michael sa z koronavírusu zotavil, ak by však nemal zdravotné poistenie, jeho peňaženka by sa tak skoro nezotavila. Nemocnica mu totiž poslala vyúčtovanie rozpísané na 181 strán. Aj keď Michael rátal s tým, že pobyt v nemocnici ho vyjde draho, s takouto astronomickou sumou jednoznačne nerátal.
Účet sa vyšplhal do astronomických výšin
Jediným šťastím je, že Michael nemusí celú sumu, ktorá sa vyšplhala až na 1,1 milióna dolárov (akmer 930-tisíc eur, pozn. redakcie), platiť z vlastného vrecka. Vďaka zdravotnému poisteniu, ktoré jeho rodina má, napokon zaplatí „len“ 3 000 dolárov. Nie každý však má také šťastie ako Michael a týmto chce poukázať na to, v akom strašnom stave je americké zdravotníctvo.
Za zákroky a vyšetrenia musia pacienti neraz platiť sumy, ktoré splácajú do konca života, skladajú sa na ne celé rodiny alebo sa až po krk zadlžia. Iní sa lekárom vyhýbajú a nenavštívia ich, pokiaľ im nejde o život. Prieskum ukázal, že priemerný Američan, ktorý sa nakazí koronavírusom, zaplatí za hospitalizáciu približne 73 000 dolárov. Ak má pacient poistenie, zaplatí o niečo menej, a to v priemere 38 000 dolárov.
Ani na Slovensku nie je síce zdravotníctvo v ideálnom stave, ako však uvádza správa UNB z roku 2016, za nadštandardnú dvojposteľovú izbu si napríklad pacient zaplatí 18 Eur za noc za posteľ.
Nahlásiť chybu v článku