Foto: SITA / AP

Verejnosť sa na situáciu ohradila s otázkami o etickej časti zákroku

Lekári sa už desaťročia snažia prísť na to, ako bezpečne využívať zvieracie orgány pre ľudí, ktorí dlhodobo čakajú na transplantáciu.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Pred niekoľkými dňami sme vás informovali o prvej úspešnej transplantácii prasačieho srdca (z geneticky modifikovaného prasaťa). To, že 57-ročný David Bennett je stále nažive, je dôkazom toho, že telo nemusí orgán z geneticky modifikovaného zvieraťa okamžite odmietnuť. Muž veľmi dobre vedel, že procedúra je len experimentálna a nemusí ju prežiť. Nemal však na výber inú možnosť.

Verejnosť sa pýta na etickú stránku zákroku

Ako však píše portál Unilad, verejnosť sa ozvala s otázkami o etickej časti zákroku po tom, čo sa zistilo, že ten istý muž predtým dobodal iného človeka. Ten ostal vďaka početným ranám, ktoré od Bennetta utŕžil, do konca života paralyzovaný.

SITA/AP

Podľa webu BBC k útoku došlo v apríli 1988, keď pán Bennett prichytil svoju manželku sedieť na kolenách vtedy 22-ročného Edwarda Schumakera. Bennett vzápätí v amoku opakovane dobodal Schumakera nožom do chrbta.

Za tento čin bol odsúdený vo veci ťažkého ublíženia na zdraví a nosenia skrytej zbrane. Za obvinenie dostal Bennett trest odňatia slobody vo výške 10 rokov. K tomu mal rodine napadnutého vyplatiť sumu v obrovskej výške 3,4 miliardy dolárov (takmer 3 miliardy eur).

Edward bol na vozíku pripútaný ďalšie dve dekády, kým v roku 2005 nedostal mŕtvicu, následkami ktorej o dva roky zomrel.

Bennettovi bola v priebehu rokov odopretá spôsobilosť na transplantáciu zo zdravotných a iných dôvodov. Na smrteľnej posteli v nemocnici v Baltimore ale dostal možnosť experimentálnej transplantácie.

Bennettov syn k operácii dodal: „Môj zámer nie je hovoriť o minulosti svojho otca – je ním zamerať sa na prelomovú chirurgiu a želanie môjho otca prispieť k vede a potenciálne zachrániť životy pacientov v budúcnosti.“

BBC, UNILAD
Uložiť článok

Najnovšie články