Foto: Hieronymus Bosch, Public domain, via Wikimedia Commons / unsplash

Veríte, že človek môže vystúpiť z vlastného tela a sledovať ho, ako zomiera?

Zrejme ste už aj vy počuli ľudí, ktorí takmer zomreli, hovoriť o tom, ako išli za svetlom alebo ich na druhej strane čakali ich blízki. Muž, ktorý sa ocitol na pokraji smrti, poskytol odborníkom svedectvo o tom, ako to prebiehalo a čo sa s ním dialo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Takmer vykrvácal

Ako informuje IFL Science, Kevin Hill takmer vykrvácal. Kvôli náhlej strate veľkého množstva krvi sa ocitol na pokraji života a smrti. Popísal, ako vyzeral jeho zážitok blízky smrti. Odborníci sa tomuto fenoménu venujú už dlho. Myslia si, že to, čo človek vníma, nie sú halucinácie, ako by sa mohlo zdať.

Kevin hovorí, že sa nedíval na svoje telo zhora, ako sa neraz popisuje vo filmoch. V rozhovore pre Mirror sa vyjadril, že bol od tela oddelený. Akoby sa ocitol v inej dimenzii. Uvedomoval si, čo sa deje, vedel, že mu hrozí vykrvácanie, no pociťoval nesmierny pokoj. Registroval, že sa ho zdravotníci snažia všemožne zachrániť.

Foto: unsplash

Hillov stav bol zapríčinený tzv. kalcifylaxiou. Zriedkavé ochorenie spôsobuje, že sa nadmerné množstvo kalcia hromadí v malých cievach. To môže viesť k nekróze kože a tukových tkanív a k následnému silnému krvácaniu.

Aj keď je to klišé, ľudia z rôznych kultúr a z rôznych kútov sveta prekvapivo často uvádzajú, že v momentoch tesne pred smrťou sa im pred očami premietne celý život, vidia svetlo alebo cítia prítomnosť inej bytosti, ktorá nie je z tohto sveta. V roku 2022 sa vedci pustili do prvej empirickej štúdie, v rámci ktorej sa snažili odhaliť mechanizmy zapríčiňujúce podobné zážitky blízke smrti. Skúmali však aj etický rámec týchto poznatkov.

Na vlastnej koži ho prežije až 1 z 10 ľudí

Podľa odborníkov vo väčšine prípadov zážitok blízky smrti zahŕňa oddelenie sa od vlastného tela a uvedomenie si toho, že človek zomiera. Nasleduje analýza vlastných činov a myšlienok a následne človek nadobudne pocit, akoby bol konečne doma. Ak sa človeka podarí oživiť, opäť sa vracia do reality.

Znie to ako sen, ktorý prežíva človek s vysokou horúčkou, podľa odborníkov ale tieto stavy majú len málo spoločného s halucináciami. Zaujímavé je, že po halucináciách aj po zážitkoch blízkych smrti prežívajú ľudia dlhodobú psychickú zmenu, aká je badateľná napríklad po užívaní psilocybínu.

Foto: unsplash

Platí to aj pre Hilla, ktorý sa vyjadril, že zážitok ho prinútil zmeniť svoje priority. Keď sa vrátil z nemocnice domov, vedel, že je odolnejší ako predtým a zvládne toho oveľa viac. Podľa EurekAlert! prežije na vlastnej koži zážitok blízky smrti v istom bode života 1 z 10 ľudí.

Štúdie, ktorá s výsledkami prišla, sa zúčastnilo 1 000 ľudí z 35 krajín. Najčastejšie popisovali abnormálne vnímanie času, zrýchlený tok myšlienok, vyostrené zmysly a pocit oddelenia od vlastného tela.

Uložiť článok

Najnovšie články