southernfriedscience.com

Muž vytiahol z vody chránený druh žraloka, ktorého ubil na smrť. Keby ho nevidel náhodný svedok, asi by sa mu to prepieklo. Teraz má na krku obvinenie, no muž sa bráni arogantným spôsobom.

Aj keď mnohí z nás považujeme žraloky za nebezpečných predátorov, zvyčajne pre nás nepredstavujú významné ohrozenie. Naopak, žraloky majú svoju nezastupiteľnú úlohu v kolobehu života v oceánoch. Niet preto divu, že mnohé žraloky sú aj zákonom chránené. O to nezmyselnejšie sa potom javí čin 21-ročného muža, ktorého konanie už v súčasnosti riešia americké úrady.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ktovie, čo sa Grangerovi Ray Wootovi v ten deň preháňalo hlavou, keď na floridskej pláži videl blízko pobrežia plávať žraloka kladivohlavého. Asi to ale nebolo nič rozumné, keď urobil to, nad čím sa každému rozumnému človeku zastavuje rozum.

Očitý svedok situáciu opísal takto: „Ten muž násilne vytiahol takmer trojmetrového žraloka z vody. Ľavou rukou ho držal okolo hlavy a pravou ho opakovane udieral do brucha“. 

Neskôr, keď žraloka vytiahol na pláž, aj za pomoci ďalšieho muža, posadili na neho 4 ročného chlapca a fotili ho s ním. Keď muži dokonali svoj nechutný akt, žraloka ako nechcenú a nepotrebnú hračku odhodili naspäť do mora. Niet divu, že o pár hodín vyplavilo more telo mŕtveho žraloka naspäť na pláž…

southernfriedscience.com
southernfriedscience.com

Keď ochranári za pomoci polície muža vystopovali, ten celý incident začal spochybňovať a dokonca sa staval do role záchrancu. Svoje odporné konanie vysvetľoval tak, že sa žralokovi snažil pomôcť. A to, čo svedok pokladal za údery do žalúdka, bolo podľa Grangera iba oživovanie žraloka. „Masírovaním“ hrudníka chcel žralokovi dostať vzduch z pľúc, aby tak mohol lepšie dýchať.

Ochranári len krútia hlavou nad touto chabou výhovorkou a hovoria, že keď chce niekto zachraňovať žraloka, určite ho nebude násilím ťahať z vody. Navyše žralok má žiabre a nie pľúca, a ak chceme zabezpečiť, aby dokázal normálne dýchať, je kľúčové, aby bol ponorený vo vode.

Žraloky kladivohlavé patria medzi chránené živočíchy, a tak muža pokuta určite neminie. No my v redakcii v takýchto a iných podobných prípadoch by sme boli rozhodne za to, že okrem vysokej pokuty by malo byť takéto konanie posudzované ako týranie zvierat. To znamená, že muž by spáchal trestný čin a následky takéhoto konania by mali byť riešené aj prípadným odňatím slobody alebo aspoň podmienečným trestom.

Prečítajte si tiež článok o dvoch mužoch, ktorí našli na pláži veľkú korytnačku. To, čo s ňou potom urobili, je skutočne neospravedlniteľné.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články