Veríme, že mnohí z vás už počuli o Modrej veľrybe – chorej a nebezpečnej hre, v ktorej posledná úloha je spáchanie samovraždy. Hra vznikla v Rusku, odkiaľ sa začala prostredníctvom sociálnej siete nebezpečne šíriť po celom svete. Hra má údajne na konte už niekoľko ľudí – zvyčajne tínedžérov, ktorí ju „vyhrali“. Tvorcom Modrej veľryby je mladý, 21 ročný Rus Philipp Budeikin, ktorý je momentálne zadržiavaný v ruskej väznici v Petrohrade.
Modrá veľryba je nebezpečná
O tejto samovražednej hre sme vás informovali v tomto článku, ako vôbec jedno z prvých médií na Slovensku. Tvorcom hry je mladý Rus, ktorý už čelí obvineniu z podnecovania k samovražde cez sociálne siete. Budeikin sa priznal k tomuto zločinu a označil sa za toho, kto hru vymyslel. Môžeme teda predpokladať, že jeho konanie by mohlo byť spojené s desiatkami samovrážd tínedžérov a s mnohými prípadmi sebapoškodzovania.
Hra sa neobmedzovala len na Ruskú federáciu, ale dostala sa aj nebezpečne blízko k nám. Pred necelým mesiacom sme vám priniesli článok o mladej českej tínedžérke, ktorá hru vyskúšala, no rýchlo pochopila, že je to zahrávanie sa s ohňom. V článku opisuje, aké ťažké bolo s hrou prestať a aké nepríjemné následky to malo.
Teraz sa táto hra dostáva aj ďalej na západ a niektoré školy v Británii rodičov pred touto chorou hrou varujú. Modrá veľryba prichádza so sloganmi ako „Tento svet nie je pre nás“ alebo vyhlasuje: „Sme deti mŕtvej generácie“.
Tí, ktorí sa do Modrej veľryby zapoja musia postupne prechádzať úlohami, ktoré sú čím ďalej, tým viac nebezpečnejšie a temnejšie. Jej účastníci sú vyzývaní k tomu, aby napríklad celý deň pozerali horory, či vstávali ráno o 4:20, čo spôsobovalo, že „hráči“ boli unavení a náchylnejší k tomu, aby sa hre podvolili. Ďalšie úrovne hry vyzývali k sebapoškodzovaniu, napríklad k vyrezávaniu rôznych symbolov na ruku.
Dve ruské kamarátky, 15-ročná Yulia Konstantinova a 16-ročná Veronika Volkova sú údajnými obeťami hry, ktoré pod jej tlakom spáchali samovraždu. Yulia nechala na sociálnej sieti jednoduchý oznam : „Koniec“ a obrázok Modrej veľryby. Jej kamarátka Veronika zase napísala „Nemá to zmysel…Končím“.
Strašné je ale samotné vyjadrenie tvorcu hry, Philippa Budeikina, ktorý tvrdí, že obete hry sú biologický odpad a že jeho konanie je očista spoločnosti. Z rozhovoru s ním vyberáme obzvlášť silné pasáže:
„Áno, urobil som to. Nebojte sa, budete tomu rozumieť. Umierali šťastné. Bol som pre ne to, čo nemali v reálnom živote: Teplo, porozumenie, prepojenie.
„Bolo ich asi 17. Niektoré spáchali samovraždu, ale bez môjho priameho vplyvu. Mnohí z nich boli jednoducho biologický odpad. Tí nepredstavovali žiadnu hodnotu pre spoločnosť“.
„Začalo to v roku 2013, keď som vytvoril F57 komunitu. Premýšľal som o tomto nápade asi 5 rokov, kým som ho realizoval. Bolo nutné rozlíšiť normálnych ľudí od biologického odpadu. „
Budeikin dostával údajne desiatky zamilovaných listov od jeho nasledovníčok. Všetky boli od mladých a ľahko ovplyvniteľných, či zraniteľných dievčat.
Anton Breido vyšetrovateľ prípadu povedal: „Phillipp a jeho pobočníci lákali deti cez sociálnu sieť VK, pomocou strašidelných videí. Následne zisťovali, ktoré z nich by boli najviac ovplyvniteľní.“
Phillipp Budeikin je momentálne vo väzbe a čaká na proces. No hra sa ďalej šíri aj bez neho, a tak môže stále predstavovať nebezpečnú potenciálnu hrozbu, najmä pre mladých a ľahko ovplyvniteľných tínedžérov.
Pozri aj: 20 dojímavých želaní ľudí tesne pred smrťou, ktoré sú tak úprimné, že vám možno vyjde aj slza
interez.sk (mmm), unilad.co.uk
Nahlásiť chybu v článku