Foto: Unsplash

Minulý mesiac uverejnili vedci prelomovú štúdiu, ktorá dokazovala, že čiastočne obnovili vedomie u muža, ktorý bol 15 rokov v bdelej kóme.

Bdelá kóma, inak nazývaná aj vegetatívny stav je veľmi blízky klinickej smrti. Títo ľudia majú otvorené oči, no nevnímajú svoje okolie. Pred časom sme vás informovali o objave, ktorý bol považovaný za prelomový. Vedcom sa totiž podarilo obnoviť vedomie muža, ktorý bol 15 rokov v bdelej kóme. Väčšina sveta si myslela, že muž stále žije, no ako sa teraz ukázalo, zomrel mesiace predtým, ako bola štúdia publikovaná.

Článok pokračuje pod videom ↓

Štúdia bola publikovaná minulý mesiac v časopise Current Biology. Hovorila o obnovení vedomia u 35-ročného muža, ktorý bol v bdelej kóme po dobu 15 rokov po autonehode. Po liečbe nervovou stimuláciou bol schopný sa usmievať, hýbať očami, otáčať hlavou a reagovať na základné podnety. Avšak táto štúdia, ktorá bola publikovaná v septembri, akosi pozabudla zmieniť fakt, že muž umrel už v júni tohto roku. O jeho smrti informovali minulý týždeň počas rozhovoru pre francúzske noviny Le Parisen. Profesor Marc Guenot tvrdil, že jeho smrť nemala súvis s liečbou.

Pexels

Nanešťastie tento muž umrel tento rok kvôli komplikáciám s pľúcami,“ povedal profesor Guenot. „Toto úmrtie však nemá žiadne spojenie s elektrickou stimuláciou.“ Keď sa ho reportér opýtal na to, či mu neprekážalo, že vytvoril falošnú nádej pre rodiny v podobnej situácii, profesor Guenot odpovedal: „Nemá to súvis. A rodina tohto muža bola varovaná. Zranenia mozgu pacienta boli nezvratné.

Vedci počas tlačovej správy naznačili, že muž bol stále nažive. Vedúca výskumu, Angela Sirigu povedala v septembri pre The Guardian „Je stále paralyzovaný, nemôže rozprávať, ale dokáže reagovať. Teraz je už omnoho viac uvedomelý.“ Väčšina vedcov, ktorá na projekte pracovala je z Francúzska, takže je šanca, že skutočnosť o jeho smrti sa stratila v preklade. Táto chyba vzbudila veľké pochybnosti o etike vo vede. Tím vedcov však tvrdí, že ich rozhodnutie neinformovať verejnosť o smrti pacienta pramenila z lojálnosti k jeho rodine a obáv, že ľudia by si mohli jeho úmrtie nesprávne spájať s dôsledkami terapie.

Pexels

Profesor Jacques Lauté z Lyonskej univerzity povedal pre portál Le Monde „S rodinou sme viedli rozhovor. Zhodli sme sa, že keby o tom ľudia vedeli, spojili by si stimuláciu s jeho smrťou. Dohodli sme sa, že smrť, ktorá nemala súvis s vedeckým experimentom, bola súkromnou rodinnou udalosťou. Bola to chyba, pretože bolo jasné, že padne otázka o tom, čo sa stalo s pacientom.

Pozri aj: Ďalší obrovský prelom vo vede! Vedcom sa podarilo obnoviť vedomie človeka, ktorý bol 15 rokov v bdelej kóme

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články