Foto: Museum Victoria

Iste sa už aj vám stalo, že ste počas vychádzky našli niečo zaujímavé a vedeli ste, že to jednoducho musíte vziať so sebou domov.

Presne to sa stalo mužovi z Austrálie. ScienceAlert uvádza, že David Hole si domov zobral kameň v domnienke, že je sa v ňom ukrýva kus zlata. Ani netušil, aký má u seba poklad, aj keď zlato to napokon nebolo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nález v parku

Ešte v roku 2015 sa David Hole vybral na prechádzku po melbournskom parku Maryborough Regional Park. Jedným z jeho koníčkov bolo hľadanie zvláštností za pomoci detektora kovov a tým bol vybavený aj v osudný deň. V žltej hline objavil veľký a ťažký červenkastý kameň. Mesto Maryborough bolo kedysi miestom, kde v 19. storočí vrcholila zlatá horúčka, David bol preto presvedčený, že v kameni sa ukrýva hruda zlata. Robil, čo mohol, aby kameň rozbil, to sa mu však nedarilo. Dokonca sa pokúsil kameň prevŕtať vŕtačkou a ponoril ho do kyseliny, nič však nepomohlo.

Zvláštne tvarovanie

Až o niekoľko rokov neskôr, keď vzal kameň do múzea, prišiel na to, že nešlo o žiadne zlato, bol to totiž vzácny meteorit. Denník The Sydney Morning Herald píše, že na kameň, z ktorého sa vykľul meteorit, sa pozrelo aj niekoľko geológov, medzi nimi napríklad Dermot Henry. Henry sa vyjadril, že meteorit je zvláštne vytvarovaný a môže za to prechod atmosférou. Počas prechodu sa totiž vonkajší obal meteoritu roztaví a potom opäť stuhne, následkom čoho vyzerá hladko, ako keby ho niekto zámerne vytvaroval.

Meteorit starý miliardy rokov

Pre 10 daily sa geológ vyjadril, že počas 37 ročnej kariéry mu kamene na preskúmanie donieslo množstvo ľudí v nádeji, že objavili niečo zvláštne. Avšak len dva z nich boli skutočné meteority, pričom jeden z nich je práve Davidov. Meteorit je starý 4,6 miliardy rokov a pomenovali ho Maryborough podľa miesta, kde bol nájdený.

Chondrit

Meteorit váži 17 kilogramov a vďaka diamantovej pílke sa vedcom podarilo z neho malý kúsok odpíliť. Ukázalo sa, že obsahuje vysoký podiel železa, čo znamená, že je to H5 chondrit. Chondrit je tvorený drobnými útvarmi, ktoré sa nazývajú chondruly a ide o najčastejšie sa vyskytujúci druh meteoritu na Zemi.

Muséum de Toulouse [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Vzácny študijný materiál

Meteority neslúžia len ako zaujímavosť ale zároveň aj ako študijný materiál. Niektoré obsahujú miliardy rokov starý hviezdy prach, vďaka čomu môžu vedci na diaľku skúmať slnečnú sústavu a jej vývoj. Skúmanie tohto meteoritu je ešte len v začiatkoch a zatiaľ nie je známe, odkiaľ presne pochádza a ako dlho je na Zemi. Vedci len odhadujú, že k nám doletel z oblasti medzi Marsom a Jupiterom a na Zemi sa nachádza zhruba 100 až 1 000 rokov.

Možno máte doma poklad

Vzhľadom na to, že tento meteorit váži 17 kilogramov, ide o druhý najťažší, aký bol doteraz objavený. Rekordmanom je zatiaľ 55 kilogramov vážiaci meteorit objavený v roku 2003. Odborníci tvrdia, že nejeden človek má vo svojom domove či na dvore hotový poklad, avšak ani o ňom netuší. Istý muž mal meteorit vo svojom domove dlhých 80 rokov, a používal ho ako zarážku do dverí.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články