To už všetci vieme. Takejto veľkej ambícii však nepredchádza len množstvo príprav, ale aj ďalších projektov. Jeden z nich, ktorý je prezývaný Crew Dragon, prebieha v spolupráci s NASA. V rámci tohto projektu sa bude testovať schopnosť rakety Falcon 9 vyniesť kapsulu Crew Dragon, teda kapsulu slúžiacu na prepravu ľudí do vesmíru.
Kapsula aj raketa Falcon 9, už obe zvládli svoje lety do vesmíru. Tentoraz to však bude prvýkrát, kedy poletia spoločne. Prvý test bude bez ľudskej posádky a Musk varuje, že let nebude bezpečný.
Americký prezident blokuje plán rozpočtu, štátne inštitúcie sú dočasne uzavreté a SpaceX má tiež niekoľko technických problémov. Z týchto dôvodov sa pôvodný dátum štartu, 17. januára, presunul.
Falcon 9 on launch pad with Crew Dragon & new astronaut walkway pic.twitter.com/aopO67qe4F
— Elon Musk (@elonmusk) January 6, 2019
Kapsula bude umiestnená na rakete. Musk sa na Twitteri zveril, že celý priebeh letu bude mimoriadne napínavý a to preto, že prvé lety nikdy nie sú bezpečné. Je v nich totiž nový hardvér. Cieľom tejto misie bude pozorovať spoluprácu rakety a kapsule, ich štart, cestu k ISS, následné dokovanie a opätovný návrat domov.
Aj keď NASA rozhodne nie je nadšená, že musí spolupracovať so súkromnou spoločnosťou, hladký priebeh letu by pre úrad mohol znamenať svetlé zajtrajšky.
— Elon Musk (@elonmusk) January 6, 2019
NASA totiž už do vesmíru nelieta. Od vyradenia raketoplánov, lietajú americkí astronauti na ruských raketách Sojuz. Raketa s kapsulou už stoja na štartovacej ploche, no aj v prípade priaznivých okolností, sa let odohrá až začiatkom júna tohto roku. Raketa bude pritom štartovať z legendárnej štartovacej plochy na Floride. Zo základne Cape Canaveral štartovala aj misia Apollo 11, ktorá úspešne smerovala na Mesiac.
space.com
Nahlásiť chybu v článku