O aborigénskej republike Murrawarri ste dodnes zrejme ani nepočuli.

Na najmenšom svetadiele našej planéty sa nachádza len jediný štát Austrália. Aspoň tak sme sa to učili v škole. Pravdou však, je že vo východnej časti svetadielu, na západnom úpätí Veľkých predelových vrchov, existuje už niekoľko rokov krajina s názvom Murrawarri. Je domovom pôvodných obyvateľov Austrálie, ktorí sa odmietli vzdať svojej krajiny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Austrália (štát) je konštitučná monarchia v personálnej únii so Spojeným kráľovstvom. Hlavou krajiny je teda britská kráľovná. Zámorským územím Veľkej Británie bola od roku 1770, teda od času, kedy bola pre západný svet objavená Jamesom Cookom. Tento svetadiel však už viac ako 60-tisíc rokov obývali iní ľudia. Aborigéni, pôvodní obyvatelia Austrálie, ktorí sa naučili žiť v tomto pomerne nehostinnom kúte planéty.

Aboriginal Ceremony

Keď Briti v roku 1770 vyhlásili Austráliu za svoje územie, na názor jedného milióna pôvodných obyvateľov, ktorí svetadiel obývali, sa nikto nepýtal. Až v roku 2013 sa teda túto etickú a politickú otázku rozhodli aborigéni raz a navždy vyriešiť. Konkrétne kmeň Muruwari, ktorí odjakživa obýval dnešný Nový Južný Wales a južnú časť Queenslandu. Pôvodných obyvateľov tejto oblasti zaujímalo, kde vzala kráľovná Alžbeta II. právo vládnuť územiu, na ktorom žijú už desiatky tisíc rokov. Krajinu možno získať vyhranou vojnou, vzájomne podpísanou dohodou, alebo vtedy, keď ju nikto neobýva. Ani jeden z týchto scenárov sa však neodohral. A tak v roku 2013 vznikla republika Murrawarri.

Jannawi Dancer 6

30. marca 2013 zverejnila republika Murrawarri deklaráciu nezávislosti. Britská kráľovná, austrálsky premiér aj premiéri Nového Južného Walesu i Queenslandu dostali na oficiálnu reakciu 21 dní. Požiadavky na Alžbetu II. boli jasné. Mala preukázať právo Spojeného kráľovstva na vládu nad aborigénskym územím. Na deklaráciu nezávislosti však nikto nereagoval.

Foto: Wikimedia

Uprostred Austrálie tak v roku 2013 v podstate vznikol nový štát. Republika Murrawarri má približne 1500 obyvateľov, o niečo viac ako 80-tisíc km2, hlavné mesto Barringun či vlastnú vlajku. Modrá a hnedá farba vlajky symbolizuje matku Zem, pôdu a nebo. Osemcípa hviezda zas osem klanov kmeňa Muruwari. Republika síce neuspela ani na medzinárodnej scéne na pôde OSN, no je silnou ukážkou hrdosti a práva na sebaurčenie pôvodných obyvateľov Austrálie.

Brewarinna Fish Traps 3

Dôkazom toho, že ľudia z kmeňa Muruwari obývali územie svojho dnešného „štátu“ od nepamäti, sú aj rybie pasce na rieke Barwon pri mestečku Brewarrina v Novom Južnom Walese. Aké staré tieto rybie pasce sú, nie je dodnes celkom známe, no odhaduje sa, že menej ako 40-tisíc rokov to určite nebude. Kamennú „stavbu“ v podobe jazierok, hrádzí a „sietí“ na rieke, údajne vybudoval sám Baiame, najvyšší boh kmeňa Muruwari, aby nakŕmil svoj ľud.

Goanna dance

Na tomto mieste sa tak ľudia z kmeňa Muruwari mohli pred desiatkami tisíc rokov usadiť. Nemuseli sa, podobne ako iné aborigénske kmene potýkať s náročným kočovným životom. Oblasť, v ktorej žili, sa stala v očiach pôvodných obyvateľov Austrálie aj vďaka rybím pascám akýmsi rohom hojnosti a pravidelne sa tu konali rôzne stretnutia východoaustrálskych domorodých kmeňov.

Pozri aj: Vznikol celkom náhodou, no celé storočia si to nikto nevšimol. O tomto miništáte na území Talianska ste dodnes určite nepočuli

Uložiť článok

Najnovšie články