Klimatológovia bijú na poplach. V októbri bolo zaznamenané extrémne teplé počasie v Arktíde, a to v období, kedy by sa mala teplota v týchto končinám Zeme pohybovať na tých najnižších hodnotách. Bežným javom v tomto období je v Arktíde nárast morského ľadu vďaka nízkym teplotám. Keďže priemerné teploty sú tam ale v súčasnosti približne o 20 stupňov Celzia vyššie, namiesto pribúdaniu ľadovcov nastáva ich úbytok. A to rozhodne nie je nič dobré.
Celý ekosystém v arktickej oblasti je postavený na dostatku snehu a najmä ľadu. Keď je ľadu málo, trpia všetci. Ľadové medvede prichádzajú o svoje prirodzené prostredie, nemôžu sa spoliehať na dostatok tuleňov, a tým pádom nedokážu ani plodiť veľké počty potomstiev. A v prípade, že v zimných mesiacoch sa v Arktíde nevytvorí dostatočne veľa ľadu, budú to mať ľadové medvede počas nasledujúceho roka ťažké.
Arktický morský ľad môžeme vo všeobecnosti rozdeliť do dvoch skupín. Jedným je „mladý“ tenký ľad, ktorý sa vytvára v zimných mesiacoch a v letných sa zase topí. A potom je tu „starý“ a „večný“ ľad. Pokiaľ sa topí len mladý ľad, tak všetko je v poriadku, avšak v posledných desaťročiach rapídne ubúda práve toho starého ľadu, o ktorom už ako o večnom hovoriť nemôžeme.
Today's latest #Arctic mean temperature continues to move the wrong direction… up. Quite an anomalous spike! pic.twitter.com/C93cQWUKV9
— Zack Labe (@ZLabe) November 15, 2016
Kým celá planéta sa teraz otepľuje približne o 1 stupeň, ďaleko na severe je situácia iná. Otepľovanie v Arktíde prebieha oveľa rýchlejšie. Priemerná ročná teplota v tejto oblasti je momentálne o 11 stupňov Celzia vyššia ako je dlhodobý priemer. Takéto vysoké teploty potom spôsobujú masívny úbytok ľadu. Pre lepšiu predstavu si pozrite toto video, ktoré v jednej minúte zachytáva topenie arktických ľadovcov od roku 1990 až po súčasnosť.
[youtube Fw7GfNR5PLA 720 410]
Informácie od klimatológov, ktorí sa práve teraz nachádzajú v Arktíde, nie sú veľmi príjemné. Ich tweety sa však zhodujú v jednom. Morský ľad by mal v súčasnosti pribúdať, no oni pozorujú opačný trend. Aj ak by sa teraz teploty upravili tak, ako je v tomto období zvykom, už by sa nedokázalo vytvoriť dostatočné množstvo ľadu, ktoré by bolo potrebné.
Despite onset of #PolarNight, temperatures near #NorthPole increasing. Extraordinary situation right now in #Arctic, w/record low #seaice. pic.twitter.com/zpS8hDK2nG
— Daniel Swain (@Weather_West) November 16, 2016
Je teda viac ako pravdepodobné, že nadchádzajúce mesiace budú pre Arktídu mimoriadne kritické. A táto nepríjemnosť sa v konečnom dôsledku nebude prejavovať len tam, ale negatívne ovplyvní dianie na celej planéte. Vyzerá to teda tak, že v blízkej budúcnosti nám bude na Zemi poriadne „horúco“.
interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku