Hoci sú plné vody, v riekach a jazerách je len malá časť sladkej vody Zeme. Napriek tomu existuje úžasná rozmanitosť medzi jazerami sveta – od ružových jazier v Austrálii a Keni až po jazerá plné neškodných medúz v Palau. Jazerá poskytujú unikátne prostredie pre rôzne druhy zvierat a rastlín. V našom zozname sú jedny z najkrajších a najneobvyklejších jazier na svete.
Jazero Kaindy, Kazachstan
Jazero ako z rozprávky sa nachádza v kazašskej časti pohoria Tien Shan. Jazero Kaindy má neuveriteľný „potopený les“ a masívne smrekové stromy vychádzajú z jeho tyrkysových vôd. Pôvod jazera je však menej rozprávkový. Jazero Kaindy vzniklo zosuvom masívneho vápenca pri zemetrasení v roku 1911, ktoré pochovalo viac ako 450 ľudí. Zatarasená dolina sa v priebehu rokov naplnila dažďovou vodou. Dnes sa jazero Kaindy teší obľube potápačov, ktorí môžu obdivovať veľkolepé dielo prírody napriek tomu, že voda v jazere je permanentne studená (max. 5,5 °C).
Jazero Bajkal, Rusko
Jazero Bajkal je najhlbšie jazero na svete a s vekom 25 miliónov rokov aj najstaršie. Nachádza sa na území Ruska a podľa UNESCO obsahuje 20% všetkej nezamrznutej vody na svete. Jazero je tiež domovom jediných sladkovodných tuleňov na svete a stoviek ďalších endemitov. Vďaka svojej vzdialenej polohe je Bajkal zriedka navštevovaný turistami, ale má obrovský vplyv na miestnych obyvateľov, ktorí sú od neho priamo závislí. Bajkalské jazero patrí medzi najzachovalejšie jazerá na svete. Cez zimu je jazero kompletne pokryté 1 až 2 metrovou vrstvou ľadu, avšak pohybovať sa po ňom je veľmi nebezpečné z dôvodu výskytu obrovských prasklín. Na druhej strane opätovne zamrznuté praskliny poskytujú úžasný pohľad cez ich tenký priehľadný ľad, čo láka fotografov z celého sveta.
Gruner See, Rakúsko
Svety potápania a pešej turistiky sa stretávajú pri tomto jazere uprostred lesa v Rakúsku. „Zelené jazero“ sa nachádza na okraji pohoria Hochschwab. V zime toto miesto využívajú turisti, keď je kompletne pokryté snehovou pokrývkou. Akonáhle príde jar a sneh sa začne topiť, hladina jazera vzrastie o 10 metrov a príroda vytvorí zaujímavú scenériu – potopené lavičky, tráva, stromy a chodníky. Gruner See je miesto, kde chodia potápači dokončiť výcvik v potápaní sa vo vysokých nadmorských výškach.
Jellyfish Lake, Palau
Medúzy sú známe predovšetkým pre bolestivé popŕhlenie, ktoré niekedy uštedria potápačom. „Medúzie jazero“ na ostrove Eil Malk v Palau je domovom pre menej nebezpečné medúzy. Milióny zlatých medúz, ktoré pulzujú cez vody malého vnútrozemského jazera, majú také slabé pŕhlenie, že ich ľudia ani nedokážu cítiť. Zlaté medúzy sú tiež jedinečné v tom, že sledujú každodennú migračnú vzorku namiesto toho, aby sa bezcieľne unášali. Naproti niektorým druhom medúz sa zlaté medúzy z Palau nenechávajú voľne unášať vo vode. Každý deň medúzy sledujú pohyb Slnka a keď zapadne, tak sa vrátia na západný okraj jazera. Slnečné svetlo potrebujú symbiotické organizmy podobné riasam, ktoré žijú v tkanivách medúz a poskytujú im energiu. V jazere nie je povolené potápanie, pretože plyn vychádzajúci z kyslíkových nádrží môže medúzy ohroziť.
Trojfarebné jazerá, Indonézia
Unikátny súbor jazier sa nachádza v kráteri hory Kelimutu na indonézskom ostrove Flores. Tiwu Ata Mbupu (jazero starých ľudí), Tiwu Nuwa Muri Koo Fai (jazero mladých mužov a dievčat) a Tiwu Ata Polo (jazero zlých duchov) menia farby od modrej až jasnozelenej po tmavohnedú alebo červenú. Sopečné jazerá zvyčajne menia farby kvôli menším výbuchom, ktoré menia chemické zloženie vody. Tri jazerá na Flores sú oveľa nezvyčajnejšie, pretože všetky patria k tej istej sopke, ale ich farby sa líšia.
Boiling lake, Dominika
Toto jazero je situované v štáte Dominika v Karibiku. Jazero nie je najlepším miestom na plávanie, ak sa chcete schladiť po dlhej túre. „Vriace jazero“ je v skutočnosti otvor v zemskej kôre, cez ktorý sa na povrch uvoľňujú horúce plyny a pary, ktoré zohrievajú vodu jazera na teplotu varu. Nachádza sa v národnom parku Morne Trois Pitons a je dostupné po šesťhodinovej túre.
Pitch Lake, Trinidad a Tobago
Najväčšie svetové asfaltové jazero je asi 75 metrov hlboké a je naplnené tekutým a polotuhým asfaltom. Jazero sa skladá zo zmesi vody, plynu, nerastných materiálov a asfaltu, ktoré sa pomaly zmiešavajú. Jazero bolo vytvorené v procese subdukcie (pokles tektonickej platne), pri ktorom sa otvorili zlomové línie a umožnili nánosy ropných ložísk stúpať a zhromažďovať sa v sopečnom kráteri. V nedávnej histórii sa z jazera ťažil asfalt pre potreby Trinidadu a Tobaga. Dnes sa môžu jeho návštevníci prejsť po stuhnutom asfalte, ktorý pretkáva jazero.
Výbušné jazerá, Kongo, Rwanda, Kamerun
Pred erupciou neprichádzajú žiadne varovania a tak majú tieto jazerá na svedomí niekoľko stoviek životov. Jedným z príkladov explodujúceho jazera je jazero Nyos v Kamerune, ktoré v roku 1986 uvoľnilo mrak oxidu uhličitého, ktorý usmrtil takmer 2000 ľudí a 3500 hospodárskych zvierat žijúcich v jeho blízkosti. Iná erupcia v jazere Monoun zabila 37 ľudí udusením. Jazero Kivu v Rwande má potenciál byť smrteľné najmä preto, že je oveľa väčšie ako ostatné jazerá, ktoré už zažili erupcie. Teraz, keď je tento problém známy, vedci môžu sledovať uvoľňovanie plynov a dokonca sa do neho dostať, aby zabránili možnej erupcii, ktorá by pochovala tisíce životov.
Jazero Beppu, Japonsko
Špinavé horúce pramene Beppu si vyslúžili reputáciu ako top miesto pre návštevníkov kúpeľov. Niekedy sa nazývajú aj „Osem pekiel Beppu“. Turisti môžu obdivovať Chi-no-ik-jigoku, kde je voda červená z roztavenej hliny a Umi-jigoku, kde je zas horúca voda jasne modrá. Turisti, ktorí hľadajú relaxačnú dovolenku, by mali radšej vyskúšať menej horúce pramene, ako napríklad pramene Kankaiji.
Tonle Sap, Kambodža
Táto veľká ázijská rieka má nezvyčajnú vlastnosť, ktorá robí okolitý región mimoriadne úrodným – počas obdobia monzúnov padne toľko zrážok, že rieka Mekong núti rieku Tonle Sap, aby tiekla opačne a tak rozšírila jazero Tonle Sap na päťnásobok svojej normálnej veľkosti. Jazero tiež poskytuje viac ako polovicu rýb spotrebovaných v Kambodži. Návštevníci môžu jazdiť loďou okolo jazera alebo navštíviť obyvateľov jazera, ktorí z neho čerpajú bohatý zdroj obživy.
Na záver sú tu ešte ružové jazerá, ktoré môžu turisti nájsť po celom svete. Za ich sfarbenie vďačia slanomilným riasam, ktoré produkujú červený pigment. Ružové jazerá sú napríklad Laguna Colorada v Bolívii, Retba v Senegale a niekoľko jazier v Austrálii a Keni.
weather.com
Nahlásiť chybu v článku