Foto: pexels

Niektoré podniky sa snažia zákazníkom diktovať, ako môžu platiť.

Možno ste sa už aj vy stretli s tým, že vám v podniku umožnili platbu kartou len nad určitú sumu, napríklad nad päť eur. Zaujímalo nás preto, či podniky naozaj môžu od zákazníkov požadovať napríklad len platbu kartou alebo v hotovosti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Môžu požadovať platbu len kartou alebo v hotovosti?

Niektoré podniky sa občas snažia vyhnúť rôznym povinnostiam a obohatiť sa nekalými praktikami. Možno ste sa napríklad stretli s tým, že sa dalo platiť len v hotovosti alebo, naopak, len kartou. Možno ste dokonca natrafili na podnik, kde bolo kartou povolené platiť len v prípade, ak ste minuli viac ako napríklad 5 eur. Čo ale káže zákon?

Ten hovorí jasne: „Každý má právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti zákonným platidlom, pričom prijatie takejto platby možno odmietnuť len z primeraných alebo všeobecne uplatňovaných dôvodov. Právo vykonať hotovostnú operáciu v banke alebo pobočke zahraničnej banky sa zaručuje.“ U nás je zákonným platidlom euro, každý teda má právo platiť mincami či bankovkami v tejto mene.

Foto: unsplash

Finančná správa upozorňuje na niekoľko výnimiek. Fyzické a právnické osoby nesmú vykonávať platby v hotovosti, ak suma presahuje 15 000 eur (samozrejme, opäť existujú výnimky, pri ktorých je možné tento limit prekročiť). Za porušenie tohto zákona hrozia vysoké finančné tresty.

Nesmú odmietnuť mince a bankovky

Vo veci sme oslovili aj Slovenskú obchodnú inšpekciu: „Zákonným platidlom v Slovenskej republike sú eurobankovky a euromince, ktoré sú určené na peňažný obeh a slúžia na uhrádzanie peňažných záväzkov spotrebiteľov voči podnikateľským subjektom poskytujúcim predaj tovarov a služieb. Znamená to, že právnické a fyzické osoby ako príjemcovia hotovostných platieb nesmú bez legitímneho dôvodu odmietnuť prijatie eurobankoviek ani euromincí ako zákonných platidiel.

Foto: unsplash

Právnická osoba a fyzická osoba okrem Národnej banky Slovenska a banky môže odmietnuť prijatie platných euromincí napríklad vtedy, ak ide o zberateľské euromince. To platí aj vtedy, ak ide o poškodené eurobankovky alebo poškodené euromince “

Platbu kartou umožniť nemusia

Čo sa platby kartou týka, dozvedeli sme sa, že „povinná ponuka možnosti platby bankomatovou kartou za nákup v predajni nie je zákonne ustanovená. Je na rozhodnutí každého obchodníka, či takúto službu bude spotrebiteľom poskytovať alebo nie. Podmienky poskytnutia tejto služby si každý predávajúci určuje sám, to znamená aj hodnotu od akej bude takýmto spôsobom prijímať platby. O spôsobe takejto platby musí kupujúceho riadne informovať.“

Foto: unsplash

Slovenská obchodná inšpekcia tiež upozorňuje na prípad, kedy známy obchodný reťazec predával pyrotechniku, no prijímal len platby kartou a neumožňoval platbu v hotovosti. Reťazcu bola za tento prešľap udelená finančná pokuta vo výške 20 000 eur.

Platí teda, že každý má zo zákona právo platiť hotovosťou. Zákon ale nestanovuje právo platiť platobnou kartou a je na podniku, či to umožní a za akých podmienok. „Tak ako podnikateľa nemožno nútiť k tomu, aby pri výkone podnikania využíval platobný terminál, tak ani spotrebiteľa nemožno nútiť k tomu, aby uzatvoril zmluvný vzťah s treťou osobou za účelom získania platobnej karty. Bezhotovostný platobný styk je momentálne len doplnkom toho hotovostného a nemožno ho preto vynucovať,“ doplnila Slovenská obchodná inšpekcia.

Uložiť článok

Najnovšie články