Foto: instagram.com/instagram.com

Mnoho ľudí sa bojí pavúkov, hadov, či iných tvorov, napadlo by vám však báť sa rastlín?

Ak nie, po tomto článku sa to možno zmení. Rastliny zvyčajne vnímame ako užitočné, či už na konzumáciu, liečenie alebo na okrasu a myslíme si, že nemáme dôvod sa ich báť. Aj keď nemajú veľa nôh či očí, ani ostré tesáky, tieto rastliny by vám mohli skutočne ublížiť. V extrémnych prípadoch dokonca spôsobujú smrť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Boľševník obrovský, Heracleum mantegazzianum

Ak sa priblížite k tejto rastline príliš blízko, pri kontakte môže spôsobiť vážne popáleniny, nevoľnosť, závraty a dokonca slepotu. Rastlina je naozaj obrovská, môže dorásť až do výšky 5 metrov. Prvýkrát bol boľševník objavený v oblasti Kaukazu, vyskytuje sa však už aj v Európe a Amerike. Najnebezpečnejšie sú plody a listy a najviac sa u nás rastlina vyskytuje v letných mesiacoch, dávajte si teda pozor. Boľševník sa vyskytuje aj na území Slovenska a je to invazívna rastlina. K nám bola pôvodne dovezená počas socializmu, kedy sa predpokladalo, že jej semená by mohli byť používané ako krmivo pre ošípané. Avšak mäso z nej dostalo nepríjemnú pachuť, a tak sa prestala takto využívať.

wikipedia.org

Prilbica modrá, Aconitum napellus

Aj keď je prilbica na pohľad pekná, jej účinky už také príjemné nie sú. Kedysi rastlinu využívali lovci a to tak, že potierali jedom šípy a zabíjali nimi zvieratá. Nájdete ju najmä pri potokoch a v horských porastoch. V niektorých prípadoch sa využíva v medicíne na tíšenie bolesti, je však prudko jedovatá a pri nevhodnom užití môže spôsobiť nevoľnosť, hnačky, vracanie a v extrémnych prípadoch smrť. Prilbica sa vyskytuje aj na Slovensku, takže si pri prechádzke prírodou dajte na ňu pozor.

wikipedia.org

Ricín obyčajný, Ricinus communis

Ako napovedá už názov rastliny, obsahuje látku s názvom ricín. Najnebezpečnejší je ricín v prípade konzumácie. Môže spôsobiť bolesti brucha, pokles krvného tlaku, potenie, kŕče, hnačku, vracanie a do niekoľkých dní smrť. Vyskytuje sa najmä v Afrike a v tropických oblastiach. Svoje využitie má podobne ako prilbica aj v medicíne, jednoznačne však neodporúčame s ricínom experimentovať. Ricín rastie aj na Slovensku.

Castor beans can be lethal, which you would know if you have watched Breaking Bad. Besides castor, there are many other garden plants that are also deadly. Don’t be fooled by their attractive appearances. Take caution when handling them. Here are some of these plants. For more info, check out our Facebook page:  https://www.facebook.com/GardenTwentySix #KillerPlants⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ From left to right: ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Ricinus communis ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Convallaria majalis ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Nerium oleander ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Cicuta maculate ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Aconitum ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Taxus ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Delphinium ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Datura ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Digitalis ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Eupatorium ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #Lethal #Deadly #Poisonous #RicinusCommunis #ConvallariaMajalis #NeriumOleander #CicutaMaculata #Aconitum #Taxus #Delphinium #Datura #Digitalis #EupatoriumRugosum #Garden #LandscapeDesign #GardenDesign #Garden26

A post shared by GARDEN26 (@gardentwentysix) on


Rozpuk jedovatý (Cicuta)

Rozpuk jedovaty sa kvetmi podobá na boľševník, nie je však taká vysoká, dorastá v priemere do výšky 2 až 3 metrov. Vyskytuje sa najmä v Severnej Amerike, nájdete ju však miestami aj v Európe a aj na Slovensku. Rastlina obsahuje neurotoxín s názvom cicutoxín, ktorého požitie spôsobuje záchvaty. Tie môžu byť príčinou smrti.

Ramos mágicos de #cicuta

A post shared by Ines (@lisines) on


 

Durman obyčajný, Datura stramonium

O durmane ste už iste počuli, keďže aj u nás sa vyskytuje pomerne často.. Aj keď sú jeho kvety krásne a hovorí sa im aj anjelské trúby, celá rastlina je prudko jedovatá. Obsahuje totiž atropín a skopolamín. Aj táto rastlina sa využíva v medicíne, pri nevhodnom užití však spôsobuje halucinácie, zmätenosť, podráždenosť a agresivitu. Ak sa jedincovi neposkytne urýchlene lekárska pomoc, môže upadnúť do kómy a napokon zomrieť.


Dendrocnide moroides

Táto rastlina sa vyskytuje najmä v Austrálii a jej listy sú pokryté drobnými ihličkami, ktoré vás ľahko popŕhlia. Problém je v tom, že ihlička môže ostať zapichnutá vo vašej ruke a spôsobovať nepríjemné bolesti ešte celé mesiace. Ani liečba nie je príliš príjemná. Odborníci odporúčajú opláchnuť miesto kyselinou chlorovodíkovou a za pomoci voskových pásikov ihličku odstrániť.

This plant doesn't look like much but it's surely the scariest plant I've ever encountered. I'm excited to be lucky enough to find it while searching for firewood in the dark and not brush against it. The stinging tree or gympie-gympie dendrocnides moroides. This unassuming plant is covered with tiny silica needles filled with a neurotoxin causing an agonising pain that can last years. A man once slapped in the face and torso with the foliage in 1963, wrote, "For two or three days the pain was almost unbearable; I couldn’t work or sleep, then it was pretty bad pain for another fortnight or so. The stinging persisted for two years and recurred every time I had a cold shower… There's nothing to rival it; it's ten times worse than anything else." Other victims even claim its sting is as painful as childbirth and has driven victims to suicide. I'm amazed I got the chance to see one, learn about it, and warn my friends of its power. #queensland #gympiegympie #stingingtree #australia #plants #killerplants #donttouch #danger #dangerousaustralia #stingingplant #rainforest #dendrocnidemoroides #suicideplant #plantphotography #macro

A post shared by timstagram (@timkistner) on


Actaea pachypoda

Actaea si vďaka svojmu nezvyčajnému vzhľadu vyslúžila aj prezývku „Oči bábik“. Rastlina je taká jedovatá, že sa jej vyhýbajú dokonca aj zvieratá. Požitie rastliny vedie k zástave srdca a smrti.

Bane-beauty! Doll's eyes in the woods. #baneberry #actaeapachypoda

A post shared by Sherab Chen (@life.learning.chen) on


Vlkovec obyčajný, Aristolochia clematitis

Napriek tomu, že môže spôsobiť zlyhanie obličiek, aj vlkovec má svoje využitie v oblasti medicíny. Vyskytuje sa najmä v oblasti Kaukazu, ale aj v európskych lužných lesoch. Dorastá do výšky jedného metra a mimoriadne nepríjemne zapácha. Ak vás neodradí zápach, mal by vás odradiť fakt, že následky požitia môžu byť taktiež nepríjemné a nebezpečné. Vlkovecc rastie aj na Slovensku, najmä na juhu a v teplejších oblastiach.


Mancinella obyčajná, Hippomane mancinella

Aj keď v tomto prípade nejde o kvet ale o strom, v Španielsku si vyslúžil prezývku strom smrti. Plody pripomínajú jablká, ak ich však skonzumujete, takmer určite vás čaká neznesiteľná bolesť. Nebezpečná je dokonca aj miazga stromu, ktorá spôsobuje popáleniny a pri kontakte s očami slepotu. Za všetko môže látka s názvom forbol. Pod Mancinellou je nebezpečné dokonca stáť aj počas dažďa. Viac o strome Mancinella si prečítajte v našom článku.

Hippomane Mancinella, si diceva, contiene il forbolo, ma non solo, altre sostanze irritanti sono così potenti che sostare sotto di esso durante la pioggia può scatenare dermatite bollosa e soprattutto cheratocongiuntivite acuta, con danni corneali che scansate fare il bagno nell'Adriatico, a causa della copiosa linfa, o lattice, presente sul tronco. Vi sconsiglio di bruciarla, sempre perché se no ciao occhietti belli, che so lo specchio dell'anima. Prova a mangiare una di quelle meline, vai, che dice che sulle prime sono anche dolcine, poi però inizi a soffocare e aspetta aspetta, MÒRI. E avvelena tutti, eh, anche l'animali, eccezion fatta per l'iguana nera: l'iguana nera se ne frega. Lei non lo sa che non la potrebbe mangiare, perciò la mangia. E vive. E ci va in culo a tutti, che magari quell'anno c'è una carestia che rimane solo la mancinella e noantri tutti a soffocare, sputa de qua e dellà, rantola, e quella GNENTE, continua a magnà. Te possino benedì, chicca mia, te possino. I popoli antichi dei caraibi ci si avvelenavano vicendevolmente le risorse idriche, per divertimento. Purtroppo non trovo nulla più sulle altre sostanze presenti nella #pianta, perché mi pare de capì dagli abstract reperiti che se dai troppe informazioni, la gente isola ste robe in qualche modo e ci fa la droga brutta. Tipo, presenta alcune sapogenine che appunto, sono alla base della semisintesi di alcuni steroidi. Però quel che dico prendetelo con le pinze: non solo l'italiano è agghiacciante, ma anche l'ignoranza è tanta, and 'cause it's bliss I don't care at all. C ya guuuurls – yelled with LSP' voice. #hippomanemancinella #mancinella part2 #manzanilladelamuerte #alberodellamorte #mangrovia #piante #piantevelenose #veleno #tossicità #giardino #spiaggia #plants #trees #garden #green #gardenig #poison

A post shared by ☣Coatlicue☣ (@22gaia4) on


Ak teda rastlinu nepoznáte, odporúčame ju netrhať a nekonzumovať. Ostaňte radšej pri bylinkách, ktoré poznáte veľmi dobre a viete, že vám pri nich nič nehrozí.

Pozri aj: Posádka Challengera či slávny parkourista. 10+ fotografií, ktoré boli odfotografované pár sekúnd pred katastrofou

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články