Ak nie, po tomto článku sa to možno zmení. Rastliny zvyčajne vnímame ako užitočné, či už na konzumáciu, liečenie alebo na okrasu a myslíme si, že nemáme dôvod sa ich báť. Aj keď nemajú veľa nôh či očí, ani ostré tesáky, tieto rastliny by vám mohli skutočne ublížiť. V extrémnych prípadoch dokonca spôsobujú smrť.
Boľševník obrovský, Heracleum mantegazzianum
Ak sa priblížite k tejto rastline príliš blízko, pri kontakte môže spôsobiť vážne popáleniny, nevoľnosť, závraty a dokonca slepotu. Rastlina je naozaj obrovská, môže dorásť až do výšky 5 metrov. Prvýkrát bol boľševník objavený v oblasti Kaukazu, vyskytuje sa však už aj v Európe a Amerike. Najnebezpečnejšie sú plody a listy a najviac sa u nás rastlina vyskytuje v letných mesiacoch, dávajte si teda pozor. Boľševník sa vyskytuje aj na území Slovenska a je to invazívna rastlina. K nám bola pôvodne dovezená počas socializmu, kedy sa predpokladalo, že jej semená by mohli byť používané ako krmivo pre ošípané. Avšak mäso z nej dostalo nepríjemnú pachuť, a tak sa prestala takto využívať.
Prilbica modrá, Aconitum napellus
Aj keď je prilbica na pohľad pekná, jej účinky už také príjemné nie sú. Kedysi rastlinu využívali lovci a to tak, že potierali jedom šípy a zabíjali nimi zvieratá. Nájdete ju najmä pri potokoch a v horských porastoch. V niektorých prípadoch sa využíva v medicíne na tíšenie bolesti, je však prudko jedovatá a pri nevhodnom užití môže spôsobiť nevoľnosť, hnačky, vracanie a v extrémnych prípadoch smrť. Prilbica sa vyskytuje aj na Slovensku, takže si pri prechádzke prírodou dajte na ňu pozor.
Ricín obyčajný, Ricinus communis
Ako napovedá už názov rastliny, obsahuje látku s názvom ricín. Najnebezpečnejší je ricín v prípade konzumácie. Môže spôsobiť bolesti brucha, pokles krvného tlaku, potenie, kŕče, hnačku, vracanie a do niekoľkých dní smrť. Vyskytuje sa najmä v Afrike a v tropických oblastiach. Svoje využitie má podobne ako prilbica aj v medicíne, jednoznačne však neodporúčame s ricínom experimentovať. Ricín rastie aj na Slovensku.
Rozpuk jedovatý (Cicuta)
Rozpuk jedovaty sa kvetmi podobá na boľševník, nie je však taká vysoká, dorastá v priemere do výšky 2 až 3 metrov. Vyskytuje sa najmä v Severnej Amerike, nájdete ju však miestami aj v Európe a aj na Slovensku. Rastlina obsahuje neurotoxín s názvom cicutoxín, ktorého požitie spôsobuje záchvaty. Tie môžu byť príčinou smrti.
Durman obyčajný, Datura stramonium
O durmane ste už iste počuli, keďže aj u nás sa vyskytuje pomerne často.. Aj keď sú jeho kvety krásne a hovorí sa im aj anjelské trúby, celá rastlina je prudko jedovatá. Obsahuje totiž atropín a skopolamín. Aj táto rastlina sa využíva v medicíne, pri nevhodnom užití však spôsobuje halucinácie, zmätenosť, podráždenosť a agresivitu. Ak sa jedincovi neposkytne urýchlene lekárska pomoc, môže upadnúť do kómy a napokon zomrieť.
Dendrocnide moroides
Táto rastlina sa vyskytuje najmä v Austrálii a jej listy sú pokryté drobnými ihličkami, ktoré vás ľahko popŕhlia. Problém je v tom, že ihlička môže ostať zapichnutá vo vašej ruke a spôsobovať nepríjemné bolesti ešte celé mesiace. Ani liečba nie je príliš príjemná. Odborníci odporúčajú opláchnuť miesto kyselinou chlorovodíkovou a za pomoci voskových pásikov ihličku odstrániť.
Actaea pachypoda
Actaea si vďaka svojmu nezvyčajnému vzhľadu vyslúžila aj prezývku „Oči bábik“. Rastlina je taká jedovatá, že sa jej vyhýbajú dokonca aj zvieratá. Požitie rastliny vedie k zástave srdca a smrti.
Vlkovec obyčajný, Aristolochia clematitis
Napriek tomu, že môže spôsobiť zlyhanie obličiek, aj vlkovec má svoje využitie v oblasti medicíny. Vyskytuje sa najmä v oblasti Kaukazu, ale aj v európskych lužných lesoch. Dorastá do výšky jedného metra a mimoriadne nepríjemne zapácha. Ak vás neodradí zápach, mal by vás odradiť fakt, že následky požitia môžu byť taktiež nepríjemné a nebezpečné. Vlkovecc rastie aj na Slovensku, najmä na juhu a v teplejších oblastiach.
Mancinella obyčajná, Hippomane mancinella
Aj keď v tomto prípade nejde o kvet ale o strom, v Španielsku si vyslúžil prezývku strom smrti. Plody pripomínajú jablká, ak ich však skonzumujete, takmer určite vás čaká neznesiteľná bolesť. Nebezpečná je dokonca aj miazga stromu, ktorá spôsobuje popáleniny a pri kontakte s očami slepotu. Za všetko môže látka s názvom forbol. Pod Mancinellou je nebezpečné dokonca stáť aj počas dažďa. Viac o strome Mancinella si prečítajte v našom článku.
Ak teda rastlinu nepoznáte, odporúčame ju netrhať a nekonzumovať. Ostaňte radšej pri bylinkách, ktoré poznáte veľmi dobre a viete, že vám pri nich nič nehrozí.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku