Pohorie Barberton Makhonjwa v Južnej Afrike je zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Nachádzajú sa tu totiž najstaršie geologické štruktúry na svete vulkanického a sedimentárneho pôvodu. Vedci tam teraz objavili niečo úžasné.
Pri skúmaní hornín v tomto pohorí objavili vedci v skale starej 3,3 miliardy rokov organickú hmotu založenú na uhlíku. Vedecký tím na čele s Francesom Westallom z centra pre molekulárnu biofyziku uvádza pre portál newscientist: „Toto je vôbec prvý raz, čo sme našli skutočný dôkaz o mimozemskom uhlíku v suchozemských skalách„.
Pred miliardami rokov bola Zem „bombardovaná“ rojmi meteoritov. Niektorí vedci sa domnievajú, že práve tieto roje mohli na Zem v podobe molekúl priniesť život. A tento objav môže tejto hypotéze pridať na váhe.
Objav vedci uskutočnili v sopečnom kráteri Josefsdal Chert. Tam odkryli skalnú vrstvu hrubú 2 milimetre, ktorá vykazovala anomálne znaky. Pomocou spektrometrie zistili, že kameň obsahuje dva typy nerozpustných organických látok, z ktorých oba naznačujú mimozemský pôvod.
Jeden anomálny typ bol uhlíkový chondrit, teda druh kozmického meteoritu. Druhý zase bol, že v kameni sa nachádzajú nanočastice niklu, chrómu a železa, teda niečo čo sa v tejto kombinácii v skalách pozemského pôvodu nenachádza. Takéto štruktúry podľa Didiera Gouriera z univerzity v Paríži vznikajú práve pri vstupe objektoch do atmosféry Zeme.
To ale vedcom kladie zásadnú otázku. Ako mohol organický materiál prežiť vstup do atmosféry, keďže tam nastávajú vysoké teploty, ktoré sú pre organické zlúčeniny smrteľné? Vedci vo svojej hypotéze uvažujú, že spád z krupobitia meteoritov sa mohol v atmosfére zmiešať so sopečným popolom, a potom klesal pomaly na zemský povrch.
Napriek tomu, že tieto veci sú nevyjasnené, isté je, že tento objav je významný a bude predmetom ďalších štúdií.
Nahlásiť chybu v článku