Foto: Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons / TASR archív

Jedna skupina dôchodcov môže požiadať o zvýšenie sumy aj po priznaní dôchodku.

Niektorí dôchodcovia sa spoliehajú na valorizáciu a dôchodkové dávky, iní sa rozhodnú dopomôcť si popri dôchodku prácou navyše. Tak či onak, dôchodcov v oboch prípadoch poteší, keď sa suma ich dôchodku zvýši, hoci niekedy len o pár eur. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje Sociálna poisťovňa, predčasným dôchodcom sa za každých začatých 30 dní, o ktoré odídu do dôchodku skôr ako pred dovŕšením dôchodkového veku, suma ich dôchodku zníži o 0,5 percenta. To však ešte neznamená, že si aj oni nemôžu prilepšiť a zvýšiť si dôchodok aj po jeho priznaní.

Kedy sa im zvýši dôchodok

Zvýšiť si sumu dôchodku môžete aj po jeho priznaní. Sociálna poisťovňa na svojom webe informuje o tom, ako to funguje. Ak bol poberateľ predčasného starobného dôchodku dôchodkovo poistený po priznaní predčasného starobného dôchodku, k sume predčasného starobného dôchodku vyplácanej ku dňu zániku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku sa odo dňa zániku dôchodkového poistenia pripočíta suma zvýšenia, ktorá sa určí:

∑ OMB x ADH

∑ OMB = súčet osobných mzdových bodov za obdobie dôchodkového poistenia
ADH = aktuálna dôchodková hodnota platná ku dňu nasledujúcemu po zániku dôchodkového poistenia

Osobný mzdový bod za posledný rok obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku sa určí tak, že sa využije všeobecný vymeriavací základ za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje osobný mzdový bod.

„Ak bol poistenec po vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku dôchodkovo poistený vo viacerých kalendárnych rokoch, na určenie osobného mzdového bodu za predposledný rok obdobia dôchodkového poistenia po vzniku nároku na výplatu dôchodku sa použije všeobecný vymeriavací základ za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa zisťuje osobný mzdový bod,“ uvádza ďalej Sociálna poisťovňa.

Foto: TASR – Michaela Zdražilová

Dodáva: „Ak poistencovi po vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku viackrát v priebehu kalendárneho roka zaniklo dôchodkové poistenie, zvýšenie dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia získané po vzniku nároku na dôchodok sa vykoná v kalendárnom roku len raz.“

K zvýšeniu sumy poberaného predčasného dôchodku však môže dôjsť ešte z jedného dôvodu. Od júna 2018 totiž môže byť predčasný starobný dôchodok zvýšený aj za obdobie dôchodkového poistenia získané počas poberania tohto dôchodku. Týka sa to poberateľov predčasného dôchodku, ktorí:

  • mali uzatvorenú dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti,
  • uplatnili si z nej podľa § 227a zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov výnimku z platenia poistného na dôchodkové poistenie,
  • a boli z nej dôchodkovo poistení z dôvodu, že príjem/priemerný mesačný príjem z tejto dohody v niektorom kalendárnom mesiaci presiahol sumu 200 eur mesačne.
Uložiť článok

Najnovšie články