Zdroj: Pexels

Vzhľad týchto psích plemien sa v priebehu rokov výrazne zmenil.

Máte doma psa? Ak áno, zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako asi vyzeral pred mnohými rokmi? Psy sú výsledkom stáročí starostlivého šľachtenia, no honba za estetickými ideálmi niektorých plemien často zašla priďaleko. Pôvodne praktické črty sa premenili na prehnané znaky, ktoré môžu výrazne ovplyvniť zdravie a kvalitu života našich štvornohých priateľov. Zistite, či medzi desať najvýraznejšie zmenených plemien patrí aj to vaše.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tento zoznam desiatich psích plemien, ktoré prešli dramatickými zmenami, zostavil web Mental Floss, pričom sa zameral na to, ako sa jednotlivé plemená v priebehu rokov zmenili, čo pôvodne slúžilo na ich praktické účely a dnes môže mať negatívny vplyv na ich zdravie.

Mops

Tieto psy, pôvodne obľúbené čínskou šľachtou, majú dnes výrazne skrútené chvosty a ploché tváre. Výsledkom sú problémy s dýchaním a chrbticou. Zároveň sú náchylné na infekcie kože a časté zranenia očí.

Zdroj: Freepik

Jazvečík

Dlhé telo a krátke nohy, ktoré pôvodne pomáhali pri love zveri, tomuto plemenu dnes spôsobujú zdravotné problémy. Jazvečíky často trpia ochorením medzistavcových platničiek, ktoré môže viesť až k ochrnutiu.

Anglický buldog

Pôvodne bol anglický buldog chovaný na zápasy s býkmi, kde musel chytiť býka a udržať ho zahryznutím. Krátky ňufák mu umožňoval dýchať, aj keď mal pevne zovretú čeľusť. Avšak prehnané šľachtenie na extrémne krátky náhubok mu dnes spôsobuje dýchacie ťažkosti, prehrievanie a časté problémy s kĺbmi.

Zdroj: Freepik

Bulteriér

Pôvodné bulteriéry boli silnejšie a pohyblivejšie, ako sú dnes. Tieto psy sú typické najmä svojou vajcovitou hlavou, ktorá sa vyvinula až časom a dnes im spôsobuje problémy s hryzom, čo sťažuje otváranie a zatváranie ich tlamy.

Nemecký ovčiak

Tomuto plemenu sa zachovali viaceré vlčie črty, ktoré slúžili na škodlivé účinky, pretože ovčiaky boli pôvodne chované na pasenie a stráženie dobytka. Neskôr slúžili na chov z estetických dôvodov pre ich šikmý chrbát a hranaté zadné nohy, ktoré im dnes spôsobujú zdravotné problémy, ako sú dysplázia bedier, lakťov a artritída.

Zdroj: Pexels

Boxer

Toto plemeno, podobne ako mopslíky, v minulosti vyzeralo úplne inak. Vzniklo v Belgicku okolo 19. storočia a psy boli chované na lov zveri. Pretože rovnako ako anglickým buldogom, krátka papuľa boxera umožňovala uhryznúť veľké zvieratá a držať ich v zovretí. Tieto črty sa postupom času ešte viac zvýrazňovali, až im napokon spôsobili problémy s dýchaním, ktoré trápia všetky plemená s tupým nosom.

Shar-Pei

Plemeno shar-pei bolo úzko spojené so starovekou Čínou, ich voľná a vráskavá koža im umožnila ľahko sa krútiť a otáčať, čo ich chránilo pred uhryznutím počas psích zápasov. Táto vlastnosť je spôsobená nadbytočným hromadením kyseliny hyalurónovej v ich koži. Časom a selektívnym chovom sa táto uvoľnená koža stala zdrojom častých kožných infekcií. Nadbytok kyseliny hyalurónovej môže tiež vyvolať stav špecifický pre toto plemeno, známy ako „horúčka šarpejov“, ktorá sa prejavuje vysokou horúčkou a artritídou.

Zdroj: Pexels

Svätobernardký pes

Toto plemeno bolo využívané ako záchranár v alpskom snehu počas náročných zimných podmienok. Vďaka tomu sa tieto psy vyvinuli do veľkých rozmerov s ťažkými telami, čo im môže spôsobovať problémy ako dyspláziu bedier, lakťov a očné ťažkosti.

Baset

Plemeno baset sa prvýkrát objavilo v 6. storočí vo Francúzsku. Dlhé uši a predĺžené telo týchto psov boli kedysi výhodou pri love malej zveri. No dnes sú preto náchylné na infekcie uší a problémy s chrbticou.

Zdroj: Pexels

Pekinský palácový

Pekinské psy boli zámerne vyšľachtené pre svoje ploché tváre a hrivu, aby pripomínali miniatúrne strážne levy, čo z nich urobilo ďalšie plemeno milované čínskou kráľovskou rodinou. Pre svoje ploché ňufáky majú však problémy s dýchaním.

Uložiť článok

Najnovšie články