Rok 2024 bol bohatý na rôzne nebeské divadlá. Niekoľkokrát sa na oblohe objavila jedinečná polárna žiara, tisíce meteorov, ale zažili sme aj mimoriadne jasný Jupiter alebo kométu C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS pozorovateľnú voľným okom. Aktuálne to vyzerá tak, že aj pred koncom roka sa oplatí zodvihnúť hlavu k oblohe.
Ako informoval český astronóm Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave, v nasledujúcich dňoch sa na oblohe odohrá hneď niekoľko vzácnych úkazov.
Nielen polárna žiara
„Na Slnku došlo k erupciám, z ktorých minimálne jedna vychrlila k Zemi plazmatický oblak nabitých častíc. Ten by mal zasiahnuť Zem v priebehu silvestrovských večerných hodín,“ informuje Horálek s tým, že Národný úrad pre oceány a atmosféru predpovedá geomagnetickú búrku triedy G3.
Znamená to teda, že bude možné pozorovať polárnu žiaru, a to aj v našich zemepisných šírkach. Najlepšie podmienky by sa mali vytvoriť v druhej polovici dňa 31. decembra.
Horálek však zároveň upozorňuje, že to, či k úkazu skutočne dôjde, nie je jasné, keďže je modelovanie slnečného vetra veľmi komplikované. Záujemcom o toto nebeské divadlo ale radí, aby našli miesto s výhľadom k severnému obzoru, nerušené svetelným znečistením a priebežne sledovali aurorálne monitory.
Okrem polárnej žiary si vesmír pripravil aj iné triumfy. Koncoročné prekvapenie si pripravila planéta Venuša, ktorú je možné v posledných dňoch pozorovať na nočnej oblohe ako najjasnejší nebeský objekt po Slnku a Mesiaci.
„Je možné zahliadnuť ju už za súmraku nad juhozápadným obzorom ako neprehliadnuteľný nebeský objekt. Planéta skrášli silvestrovský večer, ale i večery nasledujúcich dní, či dokonca mesiacov. V roku 2025 bude častým aktérom nebeských stretnutí, najmä s Mesiacom, ale i s jasnými planétami,“ vysvetľuje astronóm.
Venuša v roku 2025
Venušu bude možné pozorovať ako „Večernicu“ za súmraku a v neskorších nočných hodinách nad západným obzorom, a to od januára do konca marca. V roku 2025 nás s planétou však čaká množstvo zaujímavých a krásnych konjunkcií a nebeských konštelácií.
- 3. január – na večernej oblohe nastane krásna konjunkcia Venuše s mladým Mesiacom;
- 18. január – na večernej oblohe nastane tesná konjunkcia Venuše so Saturnom;
- 1. február – na večernej oblohe nastane krásna konjunkcia s mladým Mesiacom a planétou Saturn;
- 1. a 2. marca – na večernej oblohe nastane krásna konjunkcia s mladým Mesiacom a planétou Merkúr;
- 25. apríla – na rannej oblohe pri svitaní bude možné pozorovať krásnu konšteláciu Venuše, úzkeho Mesiaca a Saturnu;
- 23. a 24. mája – na rannej oblohe pri svitaní bude možné nad juhovýchodom sledovať konšteláciu Venuše, Mesiaca a Saturnu;
- 22. júna – na rannej oblohe nastane konjunkcia Venuše s ubúdajúcim Mesiacom;
- 20., 21. a 22. júla – na skorej rannej oblohe nastane krásna konjunkcia Venuše s ubúdajúcim Mesiacom;
- 12. augusta – na skorej rannej oblohe budeme môcť pozorovať tesnú konjunkciu planéty Venuša s jasnou planétou Jupiter;
- 20. augusta – na skorej rannej oblohe sa vytvorí pekná konštelácia Venuše, Mesiaca, Jupitera a jasných hviezd Castor a Pollux v súhvezdí Blížencov;
- 31. augusta – na rannej oblohe budeme môcť pozorovať Venušu v blízkosti M44-Jasličky v súhvezdí Raka;
- 19. september – na skorej rannej oblohe bude viditeľná tesná konjunkcia Venuše s hviezdou Regulus, neďaleko bude Mesiac;
- 19. september – na oblohe bude počas dňa, s podmienkou dobrých poveternostných podmienok, možné ďalekohľadom pozorovať zákryt Venuše Mesiacom;
- 19. október – na skorej rannej oblohe nastane stretnutie Venuše s veľmi úzkym Mesiacom.
Nahlásiť chybu v článku