Foto: wikimedia.org/Stephen Hawking/Cambridge University Library

Na internete sa objavila pôvodná verzia dizertačnej práce slávneho astrofyzika Stephena Hawkinga

Dokument, ktorý má 119 strán vytvoril Hawking keď mal 24 rokov, na vysokej škole Trinity Hall. Tá je súčasťou univerzity v Cambridge. Už názov práce – Vlastnosti rozpínajúceho sa vesmíru napovedá, že čítanie jeho práce musí byť skutočne fascinujúce. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Prácu Hawking predložil v roku 1966, kedy neskôr získal aj doktorát. V tom čase sa u neho začala rozvíjať amyotrofická laterálna skleróza, ktorá mu neskôr úplne znemožnila pohyb.

Vedec bol však vtedy ešte schopný písať. Niekoľkokrát prácu vlastnoručne podpísal a napísal tiež vyhlásenie o tom, že práca je jeho vlastnou originálnou tvorbou. Už vtedy bolo ale vidieť, že s písaním má mierny problém.

Stephen Hawking/Cambridge University Library

Na niekoľkých stranách sa tiež nachádzajú rukou písané, komplikované matematické výpočty:

Stephen Hawking/Cambridge University Library

Dizertačná práca pomohla „nakopnúť“ Hawkingovu kariéru a vytvorila základ toho, že sa stal jedným z najslávnejších fyzikov na svete. Práca bola k dispozícii v archívoch univerzity, kde si ju mohli študenti prečítať, pracovať s ňou, či ju citovať vo svojich prácach.

Avšak tí, ktorí neboli študentami, museli zaplatiť, aby získali kópiu práce. Cambridgská univerzita prácu ale zverejnila po tom, čo samotný autor dal na to súhlas.

Hawking sa k sprístupneniu dizertačnej práce vyjadril: „Tým, že teraz ju môžu čítať všetci dúfam, že inšpirujem ľudí k tomu, aby zdvihli hlavu a pozerali sa na hviezdy a nie dole na svoje nohy. Dúfam, že začnú uvažovať o našom mieste vo vesmíre a zamyslia sa nad vesmírom ako takým.“

Hawking tiež vyjadril potešenie z toho, že mnohí ľudia už prejavili záujem o stiahnutie a dúfa, že z nej nebudú sklamaní. Taktiež dúfa, že si ju stiahnu nie preto, že je k dispozícii zadarmo, ale preto, aby si ju aj naozaj prečítali.

Ak vás Hawkingova dizertačná práca zaujíma, môžete si ju stiahnuť tu.

Pozri aj: Namiesto dažďa bude padať kyselina sírová a teplota Zeme dosiahne 250°C. Stephen Hawking predstavil hrôzostrašné dôsledky klimatických zmien

businessinsider.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články