Spánok má zásadný vplyv na naše zdravie a pohodu. Rušný životný štýl často zhoršuje spánok a spôsobuje, že mnohí ľudia majú menej spánku, ako by chceli. Nedostatok spánku ovplyvňuje schopnosť sústrediť sa, no súvisí aj s viacerými zdravotnými problémami.
Často sa stáva, že sa odporúča spať viac, ako reálne mnohí spíme. Je jasné, že nedostatok spánku je škodlivý, no ako je to naopak? Je veľa spánku tiež škodlivé? Odpovedá portál Science Alert.
Ideál je 7 hodín
Aby sme nechodili dlho okolo horúcej kaše, tak väčšina expertov na spánok a neurobiológiu tvrdí, že nie. Vo všeobecnosti sa v nich hovorí o 7 hodinách spánku ako o ideálnom množstve pre dospelého zdravého človeka. Každá hodina pod toto odporúčanie má z dlhodobého hľadiska nepriaznivé zdravotné následky.
Medzi tieto následky patria choroby životného štýlu, ako je cukrovka, ochorenie, srdca či obezita. Avšak kombinovanie dlhého spánku s nízkou fyzickou aktivitou súvisí so zvýšenou úmrtnosťou.
Je dôležité poznamenať, že zistenia v štúdiách týkajúce sa spánku sú pozorovacie a sú tak zmesou údajov od ľudí s rôznymi spánkovými návykmi. V súčasnosti neexistujú žiadne experimentálne údaje merania predlžovania spánku a spojenia so zvýšenou úmrtnosťou. Niektorí odborníci práve naopak hovoria o tom, že viac spánku súvisí so znižovaním krvného tlaku či citlivosti na inzulín.
Spánok dlhší ako 7 hodín
Pozorovacie údaje ukazujú, že spánok výrazne dlhší ako 7 hodín koreluje s negatívnymi výsledkami. Doktor Jamie Zeitzer, expert na výskum spánku zo Stanfordovej univerzity hovorí, že problém výrazu, že dlhý spánok je pre vás zlý, súvisí s jeho zlou interpretáciou. Podľa neho nie je zlé, ak ľudia dlho spia, no tí, ktoré mávajú veľmi dlhý spánok, mávajú nejaký medicínsky problém.
Ak teda spíte príliš dlho, mali by ste zvážiť poradiť sa s odborníkmi.
Dá sa predávkovať spánkom?
Zdravý človek sa nemusí báť príliš dlhého spánku. Podľa Dr. Jamesa Warea, experta z Lekárskej fakulty vo Východnej Virgínii, nie je možné sa „predávkovať spánkom“. Ak sa budete snažiť spať dlhšie, jednoducho budete iba ležať bdelý v posteli.
Každý človek potrebuje pre svoje fungovanie rozličné množstvo spánku, ale odporúča sa už spomínaných 7 hodín. Ak však dospelý človek spí 8 hodín denne, stále je to v úplnom poriadku. Kľúčovým posolstvom spánku je oddych a regenerácia. Ak si telo vyžaduje 8 hodín namiesto 7, je dobré mu ich dopriať.
Nahlásiť chybu v článku