Foto: Pixabay/Unsplash

K záchrane planéty je kľúčové odstrániť z ovzdušia skleníkové plyny.

Aj napriek tomu, že v roku 2019 sa stále nájdu ľudia, ktorí spochybňujú realitu menom globálne otepľovanie, ľudstvo má v tejto veci spoločný cieľ. Zastaviť ho. A to sa dá len jedným spôsobom. Musíme eliminovať skleníkové plyny z ovzdušia. Prednedávnom vedci zistili, že keby sme rozšírili svetovú populáciu stromov o ďalšiu tretinu, mali by byť schopné vysporiadať sa s dekádou produkcie oxidu uhličitého.

Článok pokračuje pod videom ↓

To je rozhodne krok vpred, no kým toto riešenie nie je realitou, nemali by sme prestávať hľadať ďalšie spôsoby záchrany. Ako sme uviedli na začiatku, pre zachovanie planéty je nevyhnutné odstrániť napáchané zlo, teda eliminovať z ovzdušia existujúce skleníkové plyny. Dobrou správou je, že teraz sa vedcom podarilo nájsť spôsob, ktorým je možné oxid uhličitý premeniť na pevné uhlie.

Uhlie, ktoré by pochádzalo z ovzdušia by bolo možné uložiť v zemi a tým takzvane pretočiť emisné hodiny. Tiež by sa dalo využiť v priemysle. Vedci už v minulosti hľadali spôsoby, ako by mohli dostať oxid uhličitý späť do zeme. Jedným z nápadov bolo premeniť ho do tekutej podoby a vstreknúť ho do pôdy, no tento spôsob sa stretáva hneď s niekoľkými komplikáciami.

Unsplash

V prvom rade by išlo o inžiniersky náročný proces. Tiež sa však mohlo poľahky stať, že by začal unikať späť do atmosféry. Doposiaľ najstabilnejší nápad prišiel s uvedením oxidu uhličitého do pevného stavu. To sa však darilo len pri extrémne vysokých teplotách, čo by nebola cesta využiteľná v priemysle. Tentoraz sa to však podarilo aj pri izbovej teplote a to vďaka tekutým kovom.

Proces je pritom veľmi jednoduchý. Najprv je nutné zachytiť oxid uhličitý priamo pri zdroji, teda ideálne v elektrárni. Následne sa rozpustí v kadi spoločne s elektrolytickou kvapalinou a malým množstvom tekutého kovu, ktorý slúži ako katalyzátor. V kadi sa kov nabije elektrickým prúdom a vtedy sa oxid uhličitý premení na pevné šupinky uhlíka.

Unsplash

Okrem toho, že v tejto fáze už nie je nutné strachovať sa o jeho únik do atmosféry, tiež sa môže počas procesu udržať v uhlíku elektrický náboj a vytvorí sa tak superkondenzátor. Práve týmto spôsobom by sa dal premenený oxid uhličitý využívať aj ako súčasť budúcich vozidiel. Pevný uhlík by však bolo tiež možné uplatniť pri výrobe krídel lietadiel, golfových palíc, tenisových rakiet či batérii.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články