Umývate prázdne konzervy predtým, ako ich vytriedite do odpadu? Neviete, čo spraviť s papierovou škatuľou od pizze? Mlieko v sklenenej fľaši alebo v tetrapaku? Odniesť si nákup v plátenej alebo plastovej taške? Ak sa aj vy neustále pýtate na tieto a podobné otázky, nasledujúce odpovede vám uľahčia vaše každodenné triedenie.
Zosumarizovali sme najčastejšie otázky, ktoré máte ohľadom triedenia odpadu a na ich odpoveď sme sa opýtali odborníčky na odpadové hospodárstvo Petry Csefalvayovej, ktorá je spoluzakladateľkou neziskovej organizácie Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN).
Musíme sklenené fľaše, plechovky, tetrapaky či kelímky pred recykláciou umyť?
Umývanie má zmysel len vtedy, ak potrebujeme odstrániť hrubú vrstvu obsahu nádoby, ktorá nám znehodnotila materiál danej nádoby. Inak by mohla začať plesnivieť a pleseň by mohla kontaminovať ostatný materiál v nádobe na triedenie. Umývať obaly má zmysel v prípade, ak sa v nich nachádza pokazený obsah (napr. mlieko alebo jogurt), ktorý už nie je možné skonzumovať). Obsah vypláchneme, aby sa pleseň nešírila v triedenom zbere – mohla by kontaminovať obsah zberu. Vymývame bez použitia saponátu.
Ak sme vyprázdnili plastovú nádobu tak, že sme využili jej obsah, napríklad ho zjedli, nie je potrebné nádobu vymývať, pretože recyklačné linky majú na plasty zaradený tzv. studený výplach/práčku a tam „operú“ odpady. Ak takúto nádobu umyjeme vodou aj doma, plytváme ňou, pretože plast bude opláchnutý ešte raz.
Ak ide o sklo a kov, netreba žiaden oplach z toho dôvodu, že recyklácia v jednoduchosti prebieha tzv. tavením suroviny a nečistoty sa spália.
Môžeme hádzať tetrapaky do plastov?
Tetrapak je viacvrstvový materiál zložený z papiera, hliníka a plastu. V súčasnosti je možné ho umiestniť do nádob na plast napríklad v Bratislave. V iných mestách môžu byť k dispozícii špeciálne kontajnery na ich zber a sú oranžovej farby. Je potrebné preštudovať si pokyny a nariadenia mesta/obce.
Škatuľa od pizze by nemala ísť do papiera zašpinená. Môžeme ju vyhodiť do papiera, ak je na nej len zopár mastných fľakov?
Jednoznačne vytrieďte nezašpinenú časť krabice, je to dostatočne kvalitná surovina na recykláciu. Mastný papier je nízkokvalitný a vytvára problém v technológii recyklácie. Ak by ho bolo málo, technológia si poradí, ale s veľkým množstvom mastných fľakov, zvyškami jedla a mastnotou by tento papier mohol byť vyradený z procesu ako nekvalitný. Mastnota sa nerozpustí a v recyklácii pôsobí ako kontaminant.
Je lepšia sklenená alebo plastová fľaša?
Najlepšia je opakovane použiteľná sklenená fľaša oproti jednorázovej PET a jednorázovej sklenenej fľaši. Aj PET aj sklo majú svoje nevýhody práve v trvácnych materiáloch a jednom použití. Oba materiály sú skoro odolné voči prirodzeným podmienkam rozkladu. Problém je ich dlhá trvácnosť a ich životný cyklus, ktorý je krátky.
Sú sklenené fľaše na mlieko lepšie ako plastové?
V prípade, ak ide o mlieko z lokálnej produkcie a nemusí precestovať veľké vzdialenosti, tak áno.
Je lepšia plátená (bavlnená) taška alebo taška z recyklovaného plastu?
Najlepšia je tá, ktorú použijete opakovane a mnohonásobne. Treba si uvedomiť, že aj trend plátenej tašky spôsobil, že v domácnostiach sa pomaly počet plastových tašiek nahradil rovnakým počtom plátených. Z pohľadu dopadu na životné prostredie, tak opakovane použiteľná plastová taška môže mať menší dopad ako plátená vyrobená z bežnej bavlny pestovanej za vysokej spotreby pesticídov, vody a umelých hnojív.
Aký téglik na kávu je najekologickejší?
Najekologickejší téglik je opakovane použiteľný. Mali by sme si nájsť čas vypiť si kávu na mieste, nie na ceste. Ak si tento čas nenájdeme, použime téglik, ktorý si môžeme nosiť so sebou. Bežný jednorázový je buď z papiera a potiahnutý plastovou fóliou alebo je z polystyrénu či z biodegradovateľného materiálu, ktorý je tiež potiahnutý vrstvou fólie – ide o kompozit, ktorý je v každom prípade nerecyklovateľný. V prípade opakovane použiteľnej alternatívy, môžeme používať kelímok z recyklovaného materiálu, skleneného, keramického alebo kovového.
Akým obalom by sme sa mali v obchodoch vyhnúť – ktoré nie sú recyklovateľné?
Záleží to od toho, na aký druh produktu sú určené, nedá sa to zjednodušene povedať. Ale ak môžete, vyhnite sa obalom tam, kde je to možné. Obalom, ktoré sú z viacerých vrstiev a inodruhovým materiálom, nadbytočným obalom či PVC materiálom. Všetky spomenuté materiály sú nerecyklovateľné. Napríklad chipsy – ich obal je kompozit tvorený hliníkom a plastom, sú to neoddeliteľné vrstvy a tým pádom sú nerecyklovateľné.
Sú tuby na zubné pasty recyklovateľné? Má význam sa snažiť ich vyčistiť?
Snažte sa tuby vyprázdniť prirodzene a využiť maximálne obsah tuby, mnohé tuby sú kombinované materiály, kompozity potiahnuté z vnútra ešte tenkou ochrannou fóliou. Nechajte rozhodnutie na recyklátora, aby sa rozhodol, či ich zariadenie rozozná efektívny materiál. Sami to málokedy dokážete rozoznať.
Hranolčeky alebo mrazený špenát v papierovom obale zašpiní obal, ktorý sa už nedá recyklovať. Je lepšie kúpiť si takéto potraviny v plastovom obale, ktorý sa dá umyť a následne recyklovať?
Ak si kupujeme mastné potraviny v papieri, už nejde o bežný papier, ale o papier potiahnutý tenkou plastovou vrstvou alebo voskom. Takýto predmet sa už nedá recyklovať. Ide o vrstvu, ktorá zabraňuje absorpcii mastnoty. Ide o tzv. bariérovú vrstvu. Aj špenát sa dá nakúpiť čerstvý a netreba nakoniec riešiť, čo so vzniknutým odpadom. Aj hranolčeky. Základom je si uvedomiť, že ak nám odpad nevznikne, nemám čo riešiť. Ušetrím starosť sebe aj systému.
Nahlásiť chybu v článku