Problém predstavuje nielen zamorenie plastovým odpadom, ale neraz aj havárie lodí a ropných plošín, ktoré zanechávajú ďalekosiahle následky. K jednej z najzávažnejších havárii došlo 20. apríla v roku 2010 na ropnej plošine Deepwater Horizon. Jej následky sú jasne viditeľné ešte aj dnes, no mimo kamier sa odohráva niečo, o čom Amerika nechce príliš hovoriť.
Ešte v roku 2004 pustošil časť Ameriky hurikán Ivan. Jeho následkom začala približne 16 kilometrov od pobrežia Louisiany vytekať do vôd Mexického zálivu ropa. Od toho dňa ubehlo už 14 rokov, no utesnených je len 9 z 25 zdrojov, z ktorých k úniku dochádza. Vďaka tomu sa do Mexického zálivu vylejú každý deň tisícky litrov ropy.
The Washington Post uvádza, že o tejto havárii sa nehovorí a množstvo ropy, ktoré za tie roky vytieklo, sa udržiava v tajnosti. Odhaduje sa, že by mohlo ísť o jednu z najhorších katastrof v histórii Ameriky. Associated Press sa však rozhodlo, že spustí pátranie a v roku 2015 sa zistilo, že množstvo vytečenej ropy by mohlo až dvadsaťnásobne prekročiť množstvo, o ktorom dovtedy hovorili úrady a spoločnosť Taylor Energy.
Another tragic example of why we must fight to #ProtectOurCoast: a 14-year-long #OilSpill in the Gulf of Mexico may become one of the worst in U.S. history, via @wapo https://t.co/ZAr6RGy8Jg
— Marine Conservation (@savingoceans) October 23, 2018
Posledná správa vydaná z Associated Press uvádza, že každý jeden deň do Mexického zálivu unikne približne 37 000 až 113 000 litrov ropy. Údaje boli získané vďaka satelitným snímkam, ale z okolia plošiny bolo odobratých aj niekoľko vzoriek. Porovnajme údaje s haváriou plošiny Deepwater Horizon. Tu unikala ropa 87 dní a do mora sa dostalo viac ako 500 miliónov litrov ropy. Únik zabil obrovské množstvá živočíchov, vrátane tisícov morských cicavcov a korytnačiek. Okrem toho bolo ich životné prostredie závažne kontaminované.
Ak takéto škody narobila ropa tečúca 87 dní, predstavte si, čo všetko napácha ropa, ktorá uniká už 14 rokov, no vláda to všetko drží pod pokrievkou ako malé špinavé tajomstvo. Aj verejnosť sa o úniku ropy dozvedela až v roku 2010, teda 6 rokov po tom, čo ropa začala unikať. Informácia sa dostala na verejnosť po tom, čo si odborníci vyšetrujúci haváriu na Deepwater Horizon všimli podivné olejové škvrny, ktoré s práve vyšetrovanou haváriou nijak nesúviseli.
#OilSpill has negative #polluting effects on the #environment and living organisms, due to the #environmental discharge of various organic compounds that make up #crudeoil and oil distillate products, the majority of which include various individual #hydrocarbons. pic.twitter.com/WxtnMdgWh6
— J Environ Geol (@environ_j) October 15, 2018
Ešte aj po tom, čo sa zábery dostali na svetlo sveta, sa niektorí snažili zahladiť stopy a tvrdili, že snímky sú skreslené. Navyše, spoločnosť Taylor Energy dnes už ani neexistuje. Jej majiteľ zomrel v roku 2004 a spoločnosť bola rozpredaná.
Kto je za únik zodpovedný a prečo ropa tečie už 14 rokov? Kým sa úrady snažia tieto otázky zodpovedať a hľadajú vinníka, tisícky litrov ropy vytekajú do Mexického zálivu ešte aj dnes.
iflscience
Nahlásiť chybu v článku