Asi snáď každý z nás sa na základnej škole učil o najvyššej sopke v Európe, sicílskej Etne. Tisícky rokov stará sopka hrozí vznikom tsunami a záplavami. Pôvodom toho však nebudú erupcie, také, ako ich poznáme, ale voda. Vedci pozorovaniami odhalili jej postupný zosuv, ktorý nemusí znamenať nič vážne, ale aj veľkú hrozbu.
„Celkový zosuv je spôsobený gravitáciou,“ vysvetľuje geofyzik Heidrun Kopp z centra Geomar Helmholtz v Nemecku, ktoré sa zaoberá výskumom oceánov. „Je teda možné, že sa Etna katastroficky zrúti. Znamenalo by to hrozbu pre celé Stredomorie v podobe tsunami.“
Italy’s Mount Etna could be collapsing into the sea https://t.co/F3QpzFKPfr pic.twitter.com/wuAdLDI6YZ
— PrGareth (@PrGareth) 10. októbra 2018
V minulosti sa vedelo o miernych zosuvoch, ktoré predstavovali 14 milimetrov ročne. Túto aktivitu vedci nevedeli vysvetliť, ale mysleli si, že je to v dôsledku magmy v útrobách sopky. V apríli 2016 sa rozhodli využiť systém, pomocou ktorého dokázali presnejšie určiť veľkosť rozdielov vzniknutých posunom. Išlo o špeciálne prístroje – transpondéry, sledujúce morské dno v okolí Etny. Zachytené informácie vysielali impulzy medzi sebou každú hodinu a pol. Takýmto spôsobom bolo možné zaznamenať všetky zmeny, s presnosťou na jeden centimeter.
Čas plynul a žiadne výrazné zmeny sa neukazovali až do roku 2017. V období medzi 12. až 20. májom posun Etny predstavoval neuveriteľné 4 centimetre v priebehu len 8 dní. Tento posun bol zaznamenaný vo veľkej vzdialenosti od magmatického srdca Etny a žiadna seizmická aktivita v blízkosti zaznamenaná taktiež nebola. Tým sa vedcom potvrdilo, že za zmenami stojí jednoducho gravitácia. Sopka už nie je schopná udržať svoju váhu, a preto postupne mizne pod hladinou mora.
Welcome home after 2.5 years in the deep sea! We successfully recovered five acoustic monitoring transponders that have been recording movement of the seafloor at Etna volcano. Thanks to the great support of captain and crew of RV Pelagia and @NIOZatSea! pic.twitter.com/r6ahyuykAs
— Morelia Urlaub (@morelia_ur) 14. augusta 2018
„Sopka Etna je obrovská. Je vyše 3000 metrov vysoká a stúpa spopod hladiny mora,“ povedal pre The Independent autora a morská geodynamička Morelia Urlaub. „V súčasnosti môžeme myslieť na postupný a pomalý zosuv… ale je tu riziko zrýchlenia tohto postupného zosuvu, ktorý bude oveľa nebezpečnejší po tom, čo narazí na morskú hladinu.“
Kombinácia veľkej masy horniny a magmy pri náraze do vody, spôsobí nemalé problémy počínajúc na pobreží Sicílie a postupujúc k pevninám Európy a Afriky. Zatiaľ nie je známe, nakoľko ničivá by táto aktivita mohla byť alebo to, kedy sa to stane. Odhadom by to nemalo byť skôr ako o 100 000 rokov. Ale Etna nás môže predsa len prekvapiť.
„Je tu riziko. Preto musíme dôsledne sledovať svah Etny a správne vyhodnotiť zistenia,“ dodala Urlaub pre portál Live Science.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku