Slovenskom dnes otriasla desivá správa z Popradu, kde v rodinnom dome nasilu väznil mladú ženu muž s jeho rodičmi. O prípade sme informovali v predošlom článku.
Policajti z okna domu spozorovali svetelný signál S.O.S. a na ich naliehanie poškodená vyšla z domu, kde policajtom uviedla, že je v poriadku, avšak rukou im ukázala signál domáceho násilia.
Policajti signál spoznali, okamžite zareagovali a pod zámienkou, že poškodenú je potrebné vypočuť v inej trestnej veci dosiahli, že poškodená žena v sprievode hliadky PZ dom opustila.
„Medzinárodné gesto #signalforhelp znamená žiadosť o pomoc v ťažkej situácii domáceho násilia. Obeť ho môže ľahko použiť napríklad pri videohovore bez toho, aby zanechala digitálnu stopu, alebo pri kontakte s inou osobou,“ informuje polícia na sociálnej sieti. „Stačí zdvihnúť ruku, schovať palec do dlane a potom okolo neho ohnúť ostatné prsty,“ dodáva.
Gesto vytvorila nezisková organizácia
„Pandémia koronavírusu priniesla neželený efekt zvýšeného počtu prípadov domáceho násilia. Gesto, ktoré zobrazuje symbolické uväznenie palca v dlani, vytvorila v apríli minulého roku nezisková organizácia Canadian Women’s Foundation pre obete domáceho násilia,“ vysvetľuje polícia vznik gesta v príspevku.
„Toto gesto nezanechá žiadnu digitálnu stopu, žiadne priame dôkazy, ktoré by mohli agresora vyprovokovať. Možno ho teda bezpečne použiť v online komunikácii, prípadne ho aj ukázať kuriérovi, či susedovi z okna,“ dodáva.
Nahlásiť chybu v článku