Hoci v dnešnom svete sme s ľuďmi prepojenejší ako kedykoľvek predtým, vyzerá to tak, že sa naopak ľuďom každým dňom vzďaľujeme viac a viac. Na sociálnych sieťach o sebe vytvárame ilúziu o tom, aký úžasný je náš život, pričom to vôbec nemusí byť pravda. Často si ani neuvedomujeme, že presne to isté robia aj iní ľudia a pri prezeraní profilov našich priateľov máme často pocit, že náš život za nič nestojí.
Takto sa šíri akási pandémia osamelosti, každý z nás sa uzatvára čoraz viac do seba a týmto typom úzkosti trpia už nielen tínedžeri, ale čoraz viac dospelých ľudí. Podľa najnovšieho výskumu je to však aj veľká hrozba pre zdravie ľudí, možno dokonca väčšia ako obezita. „Byť s ostatnými ľuďmi sociálne prepojený je základná potreba človeka. Extrémne príklady nám dokazujú, že novonarodené deti, ktoré nemajú dostatok ľudského kontaktu neprosperujú a často zomierajú. Izolácia bola tiež používaná aj ako forma trestu,“ vysvetľuje profesorka psychológie Julianne Holt-Lunstad.
Napriek týmto faktom sa nájde množstvo ľudí, ktorí sú izolovaní a trpia. Štúdia, ktorá je najväčšia svojho druhu, jasne dokázala, že sociálna izolácia, osamelosť alebo len bývanie osamote má obrovský efekt na zdravie jedinca a v najhorších prípadoch hrozí aj predčasná smrť.
Každý z nás sa niekedy cítil osamelý, no je rozdiel medzi momentálnym stavom a chronickou osamelosťou až izoláciou. Tá môže mať vplyv aj na fyzické problémy, ako sú napríklad prerušovaný spánok a demencia, či problémy so srdcom alebo oslabeným imunitným systémom. Vedci zatiaľ nevedia presne, ako presne sa oba fragmenty ovplyvňujú, no predpokladajú, že kombinácia psychickej nepohody s nedostatkom podpory môžu vyústiť až do vážnych zdravotných problémov.
Výskumníci dúfajú, že vďaka tejto štúdii, do ktorej bolo zapojených takmer až 4 milióny ľudí, poukážu na to, aké je dôležité udržiavať sociálny kontakt s okolitým svetom.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku