V súčasnosti je však mimoriadne obľúbenou destináciou turistov zo všetkých kútov sveta. Dovolenky už totiž nie sú len o ležaní pri mori na pláži, ľudia vyhľadávajú zážitky, ktoré im v žilách rozprúdia adrenalín. Nanešťastie, jeden z najslávnejších vrcholov sveta prívalom turistov nesmierne trpí.
Mnoho ľudí si stále myslí, že Mount Everest je nedotknutou horou, kam sa dostane len niekoľko vyvolených. Zdá sa však, že v bezpečí nie je už ani ten. Podobne, ako na tých najkrajších plážach sveta či odľahlých kútoch džungle, aj tu vidno dopad turizmu až príliš jasne. Everest je totiž zaplavený obrovským množstvom odpadkov.
Geológ Alton Byers sa vyjadril, že vrchol hory bol donedávna relatívne čistý, aj to len vďaka expedíciám, ktoré sa každý rok konali. V rámci týchto expedícií sa skupinka ľudí vybrala na vrchol len s cieľom pozbierania odpadkov. Už aj to je výrazná zmena oproti časom, keď sa odpadky zbierali len v oblastiach základných táborov. To však už zdá sa nestačí a okolité oblasti sú zamorené čoraz viac.
Ego-tourism and Mt. Everest: The hidden costs of the highest climb https://t.co/d01wmgYnw8
— Mount Everest (@MountEverest) February 26, 2018
Byers tvrdí, že doteraz nebol problém odpadky jednoducho pozbierať a odniesť, množstvá plechoviek od piva, fliaš od alkoholu a konzerv od jedla sa však hromadia čoraz viac. Kedysi sa na vrchol dostalo len zopár odvážlivcov, dnes horu navštívi ročne aj 50-tisíc ľudí a ak rátame aj nosičov a iný personál okrem šerpov, tak sa počet ľudí vyšplhá až na 100-tisíc každý rok.
Geológ dodáva, že čoraz väčším problémom sa stáva aj spôsob riešenia množstva odpadu. Odpad sa tu neraz skladuje pohodený v prírode a keď je ho už priveľa, spáli sa a zakope do zeme. Výpary však kontaminujú vzduch a odpad zakopaný do zeme zas ničí podzemné vody. Okrem toho, miesto, kde by sa mohli odpadky takýmto spôsobom skladovať, dochádza taktiež a riešenie na tento pálčivý problém sa zatiaľ nájsť nepodarilo.
Everest is the world's tallest mountain — but it's also been called "the world's highest rubbish dump" https://t.co/8UyGnoyV8p pic.twitter.com/4kPj7Y9WKN
— CNN (@CNN) August 6, 2018
Jeden z miestnych obyvateľov sa vyjadril, že prechádzka po okolí Everestu už nie je to, čím bola kedysi. Na každom kroku natrafíte na kopy odpadu a na zem „zjazvenú“ nešetrným zaobchádzaním. Mnoho turistov kvôli nevhodnému skladovaniu odpadu dokonca aj ochorie.
Bayers dodáva, že je dôležité čím skôr vykonať dôležitú analýzu a na jej základe nájsť vhodné riešenie. Ideálne by bolo kontrolovať množstvo odpadu, ktoré do národného parku Sagarmáthá prúdi a snažiť sa taktiež o recykláciu čo najväčšieho množstva materiálov.
Ešte stále je nádej na záchranu Everestu, ak sa však čím skôr nenájde riešenie, čas na záchranu jedného z najväčších divov sveta, čoskoro vyprší a hora bude nenávratne zničená.
ladbible
Nahlásiť chybu v článku