foto: AP Photo/Nima Namgyal Sherpa (ilustračné)

Mount Everest sa stáva v posledných rokoch čoraz obľúbenejšou turistickou destináciou.

A kde sú turisti, tam sú zvyčajne aj odpadky. Žiaľ, Everest nie je plný len odpadu, nachádza sa tu aj množstvo mŕtvych tiel. Hora si vyžiadala už 300 životov, pričom až dve tretiny obetí ostali pochované pod vrstvami snehu a ľadu. Niektoré telá dokonca slúžia ako orientačné body.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hora odpadkov

Mount Everest sa prvýkrát podarilo pokoriť v roku 1953 Edmundovi HillarymuTenzingovi Norgayovi. Fox News uvádza, že od tých čias sa na vrchol vyšplhalo až 5 200 ľudí a po takom množstve ľudí ostali nielen stopy v snehu, ale aj hory odpadkov. Skupinka dobrovoľníkov sa pred časom rozhodla, že sa tomu už nebude len nečinne prizerať, ale hromadiace sa odpadky pozbierajú. V priebehu dvoch týždňov sa podarilo z hory zniesť tri tony odpadkov, ale aj 4 mŕtve telá.

Na Evereste ostáva ešte 30 ton odpadu

Tu to však ešte zďaleka nekončí. Odhaduje sa, že z hory sa celkovo podarí zniesť až 11 ton odpadkov a to v priebehu 45 dní. Aj napriek tejto snahe však na Mount Evereste ostane ďalších 30 ton odpadu, žiaľ, nie je v ľudských silách odstrániť ho všetok naraz. O vyčistenie Mount Everestu sa pričinili najmä obyvatelia Nepálu, pre ktorých je hora národným pokladom, ktorý si chcú chrániť.

Everest Cleanup Campaign

Kampaň, ktorá sa podujala odpad odstrániť je prvá svojho druhu a dostala pomenovanie Everest Cleanup Campaign. Aj keď majú pred sebou ešte množstvo práce, ľudia sa nevzdávajú a zaumienili si, že Everestu prinavrátia jeho niekdajšiu čistotu a krásu. Svojou aktivitou chcú Nepálčania turistom z celého sveta pripomenúť, že odpad na Everest nepatrí a okrem ľadu a kamenia by tam nemalo ostať nič.

View this post on Instagram

Leave no trace vibes. #Everest clean up campaign 2018 Great supports from our green travelers to clean up the mountain. @blakewsmith_ @letscleanupnepal @mygreentrip @elisegilliam_ @sthraj & porter #letscleanupnepal #mygreentrip #mygreentrek #discovernepal #mygreentrekfornepal #letscleantheplanet #letscleanupnepaltogether #letscleantheplanettogether #letscleanuptheplanet #letscleanuptheplanettogether #letscleanthemountain #letscleanupmountain #letscleanupmountains #letskeepkhumbhuclean #cleanupeverest #letscleanupeverest #letscleanthehimalaya #letscleanthehimalayas #cleanupmountain #cleanevest #letscleanupeverest #letscleanupeveresttogether #changinghabbits #changingmentalities #everestcleanupcampaign #everestcleanupcampaign2018 #trekking #trek #everest #nepal #hiking

A post shared by letscleanupnepal (@letscleanupnepal) on

Mnohí výstup neprežili

CNN uvádza, že na čistení Mount Everestu sa momentálne podieľa 14-členná skupina a pomáha im aj helikoptéra, ktorá pozbieraný odpad zváža dole. Kampaň sa však nezameriava len na odpad, z hory chce zniesť aj čo najviac mŕtvych tiel. Mnohí turisti, ktorí výstup nezvládnu, sú ponechaní napospas osudu a na očiach ďalším turistom následne ostávajú celé roky. Zniesť totiž telo dole je nebezpečné a môže ohroziť životy ďalších ľudí. Objavovaniu nových tiel napomáha aj rýchlejšie topenie sa ľadu, ktoré je spôsobené klimatickými zmenami.

Odhaduje sa, že v nasledujúcom roku sa o výstup na vrchol hory pokúsi ďalších 775 ľudí, pričom je pravdepodobné, že to nezvládne každý z nich.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články