Foto: wikimedia.org/youtube.com

Ľudská ľahostajnosť nepozná hranice ani na najvyššej hore sveta.

Ľudia zanechali svoju stopu už takmer na každom mieste planéty. Mnohokrát má táto stopa podobu enormného množstva odpadu, ktoré zahlcuje nielen lesy, oceány, ale už aj najvyššie hory. Jedna zo svetových osemtisícoviek drasticky zmenila svoju tvár.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mount Everest sa pýši titulom najvyššia hora sveta s vrcholom vo výške 8848 m. n.m. Historický prvovýstup sa v roku 1953 podaril Edmundovi Hillarymu a Tenzingovi Norgayovi. Vtedy by im ani vo sne nenapadlo, ako bude vyzerať Everest o desiatky rokov neskôr.

„Je to odporné, hora nesie tony odpadu,“ vyjadril sa jeden zo sherpov Pemba Dorje o súčasnej situácii na Evereste. Tá sa ľuďom vymyká spod kontroly. Nezodpovední turisti za sebou nechávajú množstvo odpadkov, pričom ide často o stany, nefunkčnú horolezeckú výstroj, prázdne kyslíkové fľaše či veľké množstvo exkrementov. Zanechané telá mŕtvych horolezcov, ktorých je z takých výšok obtiažne zniesť, už dávno nie sú jediným problémom.

Tibet a Nepál apelujú na verejnosť a zároveň sa snažia rozbehnúť projekty, v rámci ktorých by sa hora celkom vyčistila. Okrem toho zavádzajú aj nemalé pokuty. Tibet udeľuje za kilogram zanechaného odpadu horolezcom pokutu vo výške 100 dolárov, Nepál si zase od celého tímu pýta zálohu 4000 dolárov, ktorú sľubuje vrátiť, ak každý člen znesie dolu najmenej 8 kilogramov odpadu. Taktika Nepálu napokon vyústila do konkrétnych čísiel. Horolezci zniesli už celkovo 25 ton odpadkov a 15 ton výkalov. To je však len malá časť toho, čo všetko na hore ešte zostalo. Problémom je okrem iného aj to, že množstvo horolezcov spomínanú zálohu či pokuty jednoducho ignoruje.

Wikimedia

Významnou súčasťou Mount Everestu sú miestni sherpovia. Tým situácia nie je ľahostajná a podľa správy z roku 2016 odstraňujú po každej sezóne z hory viac ako 11 700 kilogramov ľudských výkalov. Smerujú však do priekop v najbližších dedinách. Napriek ich snahe práve tu nastáva ďalší problém, pretože počas monzúnových období sa všetko prenáša do rieky, s čím musia napokon žiť miestni obyvatelia.

Na riešení akútnej situácie pracujú mnohí ľudia, jedným z nápadov je napríklad prerobiť odpadové priekopy v blízkych dedinách na zariadenia, ktoré by dokázali premieňať biologický odpad na obnoviteľnú energiu. Nájsť konkrétne riešenia je nutné čo najskôr, keďže len od apríla do júna tohto roku sa znieslo už 8,5 ton odpadu.

Sagarmathská organizácia na kontrolu znečistenia sa pokúša udržať poriadok na Mount Evereste zo strany Nepálu už od roku 1991. Situácia je z roka na rok horšia, keďže sa hora stáva čoraz populárnejšou. Dôvodom narastajúceho množstva odpadu je opäť len ľudská ľahostajnosť. Tá zrejme nemá žiadne hranice.

Pozri aj: Mount Everest je dodnes posiaty telami mŕtvych horolezcov. 12 mrazivých príbehov o nešťastných úmrtiach na najvyššej hore sveta

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články