Morské dno je znečistené približne 14 miliónmi ton mikroplastov pochádzajúcich z obrovského množstva odpadu, ktoré každoročne vyústi do svetových oceánov, tvrdí austrálska Štátna organizácia vedeckého a priemyslového výskumu (CSIRO).
Ako v stredu napísala tlačová agentúra AFP, úlomky plastov vylovili bádatelia z CSIRO neďaleko juhoaustrálskeho pobrežia z hĺbky približne 3000 metrov pomocou robotických ponoriek.
There could be 14 million tonnes of microplastics on the ocean floor, says @CSIRO. What are they, where do they come from and what can we do? pic.twitter.com/pJfG01ooRw
— Australian Academy of Science (@Science_Academy) October 6, 2020
Podľa slov hlavnej výskumníčky Denise Hardestyovej výskum ukázal, že oceánske dno je skládkou mikroplastov. Výskumníkov prekvapilo zistenie, že na takom odľahlom mieste sa nachádza až také veľké množstvo mikroplastov.
Hardestyová vyzvala austrálsku vládu, aby začala vo veci znečistenia oceánov a morí plastami bezodkladne konať. Znečistenie má podľa nej vplyv nielen na ekosystém, voľne žijúce organizmy, ale aj na ľudské zdravie. Mikroplasty sú kúsky plastov menšie než päť milimetrov.
Nahlásiť chybu v článku