Naozaj sa Titanic potopil len kvôli narazeniu do obrovského ľadovca? Aké sú staré egyptské pyramídy? Nafingoval Michael Jackson svoju smrť, len aby si konečne oddýchol od iluzórneho sveta šoubiznisu? Prinášame vám 10 teórií, ktoré vás prinútia porozmýšľať nad tým, či skutočná pravda niekedy neostáva ukrytá pred očami širokej verejnosti…
Pozrite sa spolu s nami na najzaujímavejšie alternatívne teórie a sami posúďte, či v nich nemôže byť aj zrnko pravdy.
#1 Bola potápajúcou sa loďou naozaj Titanic?
Potopenie Titanicu neprestáva zaujímať širokú verejnosť ani po viac ako storočí od tejto udalosti. Čo sa vlastne stalo? Okrem oficiálneho stanoviska sa najčastejšie spomínajú tri alternatívne verzie. Prvá verzia sa opiera o to, že sa nepotopil Titanic, ale Olympic, teda loď, ktorá bola takmer identická s Titanicom. Loď Olympic sa poškodila, no nebola poistená proti náhrade škôd. Vraví sa, že spoločnosť White Star Line sa rozhodla tajne zameniť tieto lode, a to len preto, aby získala peniaze za poistné. Spoločnosť plánovala potopiť loď Olympic a rýchlo evakuovať všetkých pasažierov do okolitých lodí. No Olympic (či Titanic) sa potopil príliš rýchlo a tak na záchranu pasažierov neostalo dostatok času.
#2 Mohol predchádzajúci požiar prispieť k potopeniu Titanicu?
Druhá verzia však na rozdiel od prvej, pôsobí oveľa reálnejšie. Hovorí o tom, že na Titanicu malo dôjsť v uhoľnom sklade k požiaru. Všetko však bolo naplánované na prvú veľkolepú plavbu a tak Titanic musel stoj čo stoj vyplávať na more. Vedúci hasičov na lodi, John Dilley neskôr tvrdil, že v uhoľnom bunkri číslo 6 došlo k požiaru, ktorý trval až 5 dní. Niekto sa však postaral o to, aby sa táto verzia nešírila, pretože to by poškodilo dobré meno spoločnosti. Každopádne požiar oslabil loď a tá sa pri zrážke s ľadovcom potopila oveľa rýchlejšie, než všetci predpokladali.
#3 Mala v potopení Titanicu prsty „prekliata“ múmia?
Do tretice všetko dobré? Tak v tomto prípade to neplatí. Určite sa aj vám do uší dostala teória, z ktorej behá po chrbte mráz. Na Titanicu sa prevážali artefakty vzácnej starobylej egyptskej múmie. Tú si zo sebou zobral Lord Canterville a traduje sa, že každý, kto prišiel s touto „prekliatou“ múmiou do styku, zažil nešťastie. Múmia vraj patrila kňažke Amen-Ra, ktorú očividne nepotešilo, že ju nenechali na mieste, v ktorom strávila celé tisícročia.
#4 Nejednoznačné datovanie egyptských pamiatok
Viete si predstaviť, že pri historickom datovaní určitých udalostí sa môžete „seknúť“ o niekoľko tisícročí? Vedci sa stále nevedia zhodnúť na jednoznačnej odpovedi na otázku, kedy sa postavili pyramídy v Gíze. Jednotlivé odpovede sa líšia nielen v stovkách rokov, no dokonca aj v tisíckach. A to je už čo povedať. Napríklad postavenie Sfingy, ktorú snáď pozná každý z nás, datovali približne do obdobia 25 rokov pred naším letopočtom. Avšak v roku 1857 sa v Gíze objavil text, ktorý hovorí o tom, že Veľká Sfinga nebola postavená v roku 25 p.n.l, ale vtedy bola len zrekonštruovaná. Tento poznatok posúva dobu vzniku Veľkej Sfingy, ako aj pyramíd, do obdobia oveľa dávnejšieho, než sme si pôvodne mysleli. Za zmienku stojí aj fakt, že na Sfinge sú stopy po vodnej erózii, avšak v danej oblasti bolo podľa odhadov naposledy daždivé obdobie pred viac 8 000 rokmi. A to nás na časovej osi posúva poriadne do minulosti!
#5 Nachádza sa v Tróji dávny poklad?
Autor: QuartierLatin1968 – Flickr, CC BY-SA 2.0, Odkaz
Kde leží bájna Trója? Legendárne miesto, ktoré je nám známe z gréckej mytológie, v ktorej, priznajme si, nevládli práve tie najpriaznivejšie medziľudské vzťahy, sa vraj nachádza na tureckom kopci Hisarlik. Za objaviteľa Tróje sa považuje archeológ Heinrich Schliemann, aj keď jeho kolegovia mali voči nemu určité výhrady. V skutočnosti sa niet čomu čudovať, pretože tomuto amatérskemu archeológovi sa podarilo zničiť dokumentáciu. Okrem toho si z miesta náleziska svojvoľne odniesol viaceré artefakty, a to bez toho, aby označil miesta, kde sa pôvodne nachádzali. Veril však, že na území Tróje sa nachádza dávny Priamov poklad, ktorý však nikto nikdy nenašiel. Je naozaj tam? Alebo je to len mýtus, ktorý už prekonal stáročia?
#6 Kto vyprovokoval útok na Pearl Harbor?
Autor: Unknown navy photographer – US archives, Voľné dielo, Odkaz
Jedna z teórií vraví, že USA úmyselne vyprovokovala útok Japonska na americkú základňu v Pearl Harbore. Americký prezident Franklin D. Rooselvelt chcel touto provokáciou urýchliť priebeh druhej svetovej vojny a preto dal Japonsku ultimátum. Ako sa ukázala, bitka pri Pearl Harbor sa stala pre priebeh vojny naozaj kľúčovou.
#7 Chronologický miš-maš
Tak sa zdá, že v chronologickom datovaní údajov naozaj nemáme celkom jasno. Potvrdil to aj Isaac Newtoon, ktorý ako prvý upozornil na to, že historických prameňoch je viacero nezrovnalostí. Napríklad navzájom sa líšia jednotlivé zoznamy egyptských faraónov. Obsahujú rôzne mená, počty panovníkov. Ktovie, či vlastne nebolo zámerom poskytnúť čo najviac (chaotických) informácií. Aký by v tom bol zmysel? Možno zmiasť ľudí. Najmä preto, aby sa nezačali zaujímať o históriu a radšej ju nechali tak.
#8 Prečo sa o troch storočiach nezanechala ani zmienka?
Posted by Anastasia Novych on Montag, 27. Juni 2016
Kyjev je pre väčšinu z nás ešte neznámou turistickou destináciou. No každoročne komplex Kyjevsko-pečerských starobylých kláštorov navštívi čoraz viac turistov. Zdá sa však, že aj história tohto miesta je zahalená rúškom tajomstva. V šiestom storočí bol Kyjev prvým slovanským sídlom, ktoré za tri storočia dosiahlo svoj rozkvet. O tom, čo sa dialo počas týchto troch storočí, však v histórii nie je ani zmienka.
#9 Bol Karol Veľký len fiktívnou postavou?
O Karolovi Veľkom sme sa v škole učili všetci. Historik Heribert Ilig však jeho existenciu spochybňuje. To by nahnevalo nejedného študenta, však? Pravdou však je, že archeológovia na území dnešného Nemecka doposiaľ neobjavili žiaden dôkaz o existencii nielen Karola Veľkého, ale aj celej dynastie Karolovcov. A to napriek tomu, že v kronikách a historických spisoch je o nich zmienok viac než dosť…
#10 Žije Michael Jackson?
Tak tomuto by sme radi uverili, však? Tí, čo sa nevedia zmieriť so smrťou „Kráľa popu“, sa opierajú o viaceré dôkazy, ktoré by mohli potvrdiť ich presvedčenie, že Michael Jackson v skutočnosti nezomrel. Tvrdia, že posledná fotografia, na ktorej je Jackson, vyzerá ako podvrh. Okrem toho človek, ktorý volal na 911, znel neobvykle pokojne. Vraj pozostalí na pohrebe až tak veľmi za Michaelom neplakali a počas pohrebu bola zatvorená truhla. Okrem toho sa po jeho smrti objavil denník, v ktorom píše, že chce zinscenovať vlastnú smrť. Znie vám to ako bláznovstvo? Tak sa pozrite na fotografiu Paris Jackson, dcéry slávneho speváka. Mnohí veria, že na zadnom sedadle je práve Kráľ popu. A to najmä, keď si trošku zosvetlíte fotografiu.
To, či uveríte v pravdivosť niektorej z týchto teórií, necháme už na vás. No keby aspoň tá posledná bola pravdivá, bolo by to fajn, však?
brigthside.me
Nahlásiť chybu v článku