Foto: ESO

Odborníci z Harvardu si myslia, že Oumuamua mohla byť mimozemskou sondou.

Znie to ako science fiction, no podľa odborníkov z Harvardovho centra astrofyziky je to najpravdepodobnejšia možnosť. V našej slnečnej sústave sa asi pred rokom objavil neidentifikovaný objekt. Mesiace sa astrofyzici z celého sveta pokúšali zistiť, o čo sa vlastne ide. Kométa alebo asteroid? Správa z Harvardu hovorí o mimozemskej sonde. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Oumuamua objavili v októbri 2017 pomocou ďalekohľadov na Havajských ostrovoch. Svet sa okamžite dozvedel, že ide o prvé oficiálne medzihviezdne teleso v našej slnečnej sústave. Znamená to, že objekt Oumuamua nevznikol v Mliečnej dráhe, ale prenikol sem z medzihviezdneho priestoru za našou galaxiou. Nikto však netuší, čo je vlastne zač.

Mohol by to byť asteroid, alebo aj kométa. Má určité vlastnosti z oboch, ale naopak, niektoré základné črty mu do finálneho zaradenia chýbajú. Oumuamua bol najskôr považovaný za kométu, no keďže vedci neobjavili typický plynný obal, ktorým kométy disponujú, preradili objekt k asteroidom. Zamerali naň teda Hubblov teleskop. Keď sa objekt vzďaľoval, teleskop identifikoval, že Oumuamua namiesto spomaľovania zrýchľuje. Ak by šlo o kométu, dalo by sa takéto „správanie“ vysvetliť, no kométu predsa predtým vylúčili. Vedci z Harvardu tak prišli so šokujúcim tvrdením. Mohlo by ísť o mimozemskú sondu.

Foto: Vizualizácia objektu Oumuamua (European Southern Observatory)

So zaujímavou teóriou prišli Shmuel Bialy a Abraham Loeb z Harvardovho centra astrofyziky. Svojim kolegom, ktorý objekt Oumuamua považujú za kométu, argumentujú, že pri zrýchlení, ktoré by spôsobilo uvoľňovanie materiálu pod vplyvom Slnka, by teleso s rozmermi aké Oumuamua dosahuje, aj rotovalo. Z Oumuamua sa však neuvoľnil žiadny materiál, teleso ani nerotovalo, a preto je podľa nich jedným z možných vysvetlení umelý pôvod tohto záhadného objektu.

Bialy a Loeb si myslia, že by Oumuamua mohla byť tzv. slnečnou plachetnicou. Pohyb takéhoto objektu by bol dôsledkom tlaku slnečného žiarenia na veľkú plochu. Vedci z Harvardu si myslia, že Oumuamua by mohol byť troskou z pokročilého technologického zariadenia mimozemského pôvodu. Za možné však považujú aj to, že ide o plne funkčnú sondu vyslanú k našej planéte. Svoje závery uverejnili v archíve vedeckých prác arXiv.

Foto: Mliečna dráha (Pexels)

Myšlienka slnečnej plachetnice umelého pôvodu pritom nie je vôbec pritiahnutá za vlasy. Podobné zariadenia dokázal vytvoriť už aj človek. Na podobnom princípe totiž fungovala vesmírna loď japonskej vesmírnej agentúry IKAROS, ktorá už v roku 2010 dokázala obletieť Venušu. Najväčším problémom teórie vedcov z Harvardu je, že ju nikdy nebudeme schopní overiť. Objekt Oumuamua je od Zeme priveľmi vzdialený a neustále sa od nás vzďaľuje. Pôvod Oumuamua tak pre nás ostane navždy záhadou.

IFLScience, SME, CNN
Uložiť článok

Najnovšie články